BURSLAR


2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MİLLİ TEKNOLOJİ BURS PROGRAMI

 

Türkiye Teknoloji Takımı, 2018-2019 öğretim döneminde; Türkiye’nin milli ve yerli teknoloji hamlesine katkı sağlamak konusunda istekli üniversite öğrencilerine, Ekim 2018- Temmuz 2019 döneminde 10 ay süreyle, aylık 500 TL burs desteği sağlamaktadır.

Türkiye Teknoloji Takımı’na yapılacak burs başvurularının vakıf websitesinde yer alan elektronik başvuru sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir.

Destek programı burs şartnamesine buradan erişebilirsiniz.

 

Son Başvuru Tarihi: 26 Ekim 2018

 

Başvuru için tıklayın.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENİM BURSU

Burs Koşulları:

 • Boğaziçi Üniversitesi bursları için ÖSYM’nin tespit edeceği sıralamada OBP’nin 0.12 katsayı ile çarpılması sonucu bulunan ilgili yerleştirme puanı esas alınır.
 • Boğaziçi Üniversitesi’ne 1. tercihinde yerleşmek.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nin ilgili puan türündeki bölümlerine yerleşmek.

 

Ayrıntılı bilgi için: http://www.bursofisi.boun.edu.tr/

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENİM BURSU

Galatasaray Üniversitesi (G.S.Ü) Öğrenim Bursu , burs başvurusunda bulunan ve bursa ihtiyacı olan öğrencileri verilmektedir. Galatasaray Eğitim Vakfı ve Galatasaray Eğitim Derneği tarafından verilen bu burs, maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin ihtiyacının karşılanması için verilmektedir. Galatasaray Üniversitesi Bursundan yararlanmak isteyen öğrenciler, Galatasaray Eğitim Vakfına ve Galatasaray Eğitim Derneğine başvuru yapmalıdır. GEV Bursu, karşılıksız bir burs değildir. Bu bursu almak isteyenler, GEV’in internet adresinden başvuru yapabilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için: https://sks.gsu.edu.tr/tr/ogrenci/burs-imkanlari

TSK EĞİTİM VAKFI BURSU

BURS KRİTERLERİ:

 • Şehit subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sivil memurların ortaöğrenim (lise), önlisans ve lisans gören çocuğu olmak,
 • TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ nda görevli subay, astsubay, uzman jandarma uzman erbaş sivil memurlar ile bunların emeklilerinin önlisans ve lisans öğrenimi  ören çocuğu olmak, Devlet üniversitesinde ya da Vakıf üniversitelerinde okuyor olmak,
 • Herhangi bir işte tam zamanlı çalışmıyor olmak (kamu ya da özel kurumdan maaş, ücret almamak),
 • Başka bir özel veya tüzel kişilik ile kurum veya kuruluştan karşılıksız burs alıyor olmamak, (Şehit Çocukları Hariç)
 • Mal varlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyaç duymak,

Ayrıntılı bilgi için: https://www.tskev.org.tr/burs-basvurusu/

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BAŞARI BURSU

TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonucunda sayısal puan türünde yerleştikleri bölümün puanı esas alınarak aşağıda verilen derecelere giren ve İTÜ’yü 1.sırada tercih edip İTÜ lisans programına kayıt yaptıran öğrencilere 4 yıl süreyle başarı derecelerine göre çeşitli miktarda “İTÜ Başarı Ödülü” verilmektedir. İTÜ Başarı Ödülü İngilizce hazırlık dönemini de kapsamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.yurtburs.itu.edu.tr/burs/basari-bursu

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BAŞARI BURSU

ODTÜ Bursu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından ODTÜ’de okuyan veya okumaya hak kazanmış olan öğrencilere maddi destek sağlanması amacıyla verilen burstur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından verilen birçok burs bulunmaktadır. Geri ödemeli nakit yardımı bursları için, üniversite bittikten sonra geri ödeme şartı vardır. Başarı bursları için, belirli bir başarı gerekmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için: https://www.bursucretleri.com/orta-dogu-teknik-universitesi-o-d-t-u-ogrenim-bursu-sartlari-ve-basvurusu/

KREDİ VE YURTLAR KURUMU BURSU

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt içinde ve yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrencilere burs/öğrenim kredisi vermektedir.

Burstan yararlanacak öğrenciler:

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (İntibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(Hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,

burstan yararlanabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2441/2390/GenelBilgiler

İSTANBUL TİCARET ODASI BURSLARI

Türkiye içinde ve/veya yurtdışında bulunan yükseköğrenim kurumlarında öğrenim gören, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kredisi dışında başka herhangi bir resmi veya özel kuruluştan burs almayan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilir.

 

Lisans Bursları:

Lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerden; yükseköğrenim birinci sınıfında 22, ikinci sınıfında 24, üçüncü sınıfında 25, dördüncü sınıfında 26 yaşından büyük olmayan, herhangi bir firma veya kuruluşta çalışmayan, ara sınıf başvurularında yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,25 veya 100 üzerinden en az 60 olan öğrenciler başvurabilir.

Yüksek Lisans Bursları:

Yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerden; herhangi bir firma veya kuruluşta çalışmayan, lisans bitirme veya yüksek lisans genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden en az 75 olan öğrenciler burslarımıza başvurabilir.

Doktora Bursları:

Lisans veya yüksek lisans bitirme veya doktora genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden en az 75 olan doktora öğrencileri burslarımıza başvurabilir.

BAŞBAKANLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSU

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir. Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin; Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.vgm.gov.tr/Sayfalar/SayfaDetay.aspx?SayfaId=86

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI BURSU

İstanbul Sanayi Odası Vakfı burslarının türleri: lisans bursu, yüksek lisans bursu, iki yıllık meslek yüksekokulu bursları, mesleki lise bursları ve bağışlı burslardır. Ayrıntılı bilgi için: http://www.isov.org.tr/Pdf/BursYonergesi.pdf

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Burs Başvuru Kriterleri:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (Kredi ve yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredisi ve engelli öğrencilere verilen burslar hariç)
 • Gelir düzeyi düşük olmak,
 • Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak,
 • İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,
 • Yüksek öğretim için: ilgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görüyor olmak.

MİLLİ TEKNOLOJİ BURS PROGRAMI

Türkiye Teknoloji Takımı, 2018-2019 öğretim döneminde; Türkiye’nin milli ve yerli teknoloji hamlesine katkı sağlamak konusunda istekli üniversite öğrencilerine, Ekim 2018- Temmuz 2019 döneminde 10 ay süreyle, aylık 500 TL burs desteği sağlamaktadır.

Türkiye Teknoloji Takımı’na yapılacak burs başvurularının vakıf websitesinde yer alan elektronik başvuru sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için: http://turkiyeteknolojitakimi.org/tr/cagrilarimiz/2018-2019-egitim-ogretim-yili-milli-teknoloji-burs-programi

TÜBİTAK BURSU

Program kapsamında belirlenen araştırma alanlarında yurt dışında doktora eğitimi almayı amaçlayan, lisans öğreniminde son sınıfa geçmiş, lisans öğrenimini tamamlamış, bir lisansüstü programına kayıtlı ya da bir yüksek lisans programını tamamlamış olan ve koşulları sağlayan kişiler başvuru yapabilir.

Verilecek eğitim bursu, doktora eğitiminin ilk iki (2) yılını kapsamaktadır. Bursluluk süresince bursiyerlere, yaşam gideri, öğrenim harçları ve sağlık sigortası da dâhil olmak üzere yıllık en çok 60.000 ABD doları ödenir.

 

Ayrıntılı bilgi için: http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/2213/icerik-kimler-basvurabilir

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BURS VE DESTEKLERİ

Mevlana Değişim Programı: Yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini öngören bir programdır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.yok.gov.tr/web/mevlana/anasayfa

 

Farabi Değişim Programı: Yurt içindeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.yok.gov.tr/web/farabi

 

100/2000 YÖK Doktora Bursu: Devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemek için verilen bir doktora burs programıdır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.yok.gov.tr/web/100-2000/ana-sayfa

 

YÖK Destek Bursu: Devlet üniversitelerindeki desteklenmesine karar verilen lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere Yükseköğretim Kurulunca belirlenen miktarda ve sürede verilen aylık burs programıdır.