ANKASYS

  • Mikroelektronik
  • Özel Şirket
  • 2013
  • Kocaeli
  • 11 - 50

Firma Hakkında

ANKASYS (Anka Mikroelektronik Sistemler San. ve Tic. Ltd. Şti.) her ikisi de mikroçip tasarım mühendisi olarak uzun yıllar çalışmış iki Türk mühendis girişimci tarafından bir TÜBİTAK desteği vasıtasıyla kurulmuş Türkiye’nin ilk karmaşık sistem (System-on-a-Chip) mikroçip tasarımı firmasıdır. Firma ilk olarak TÜBİTAK projesini %100 bir başarı seviyesiyle tamamlamış ve buna paralel olarak da iş geliştirmeye başlamıştır. Türkiye haricinde İsviçre’de bir şubesi vardır. 90%’ı mühendis, yaklaşık 20 kişilik kadroya sahiptir.

Uzmanlık alanlarımız, “Mikroelektronik Devre Tasarım ve Doğrulaması”, “Mikroelektronik IP Tasarımı”, “Mikroelektronik Eğitim Hizmetleri”, “Mikroelektronik Sistem Çözümleri”, “FPGA Tasarım ve Doğrulaması”, “Mühendislik Danışmanlığı ve Alt Yüklenicilik”, “Analog ve Sayısal Mikroişlemci Tabanlı Gömülü Sistem Tasarımı” olarak özetlenebilir.

Şu ana kadar dünyanın yarı iletken sektörünün devlerinden Renesas (Almanya), Intel (İrlanda), Semtech (İsviçre), IDT (ABD), Infineon (İtalya), IMEC (Belçika) gibi şirketlerine hizmet vermiş veya vermeye devam etmektedir. Endüstriyel alanda ise Endress & Hauser (Almanya), Sensirion (İsviçre), Focus Product Design (ABD) gibi şirketlere mühendislik hizmetleri sağlamıştır. Ülkemizde ise ASELSAN, TÜBİTAK, STM, Roketsan, Mikro Tasarım, İdea Teknoloji gibi şirketlere hizmetler vermiştir.

ANKASYS’in yıllardır süren mühendislik hizmetlerinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan RTCA DO-254 gibi sertifikasyon odaklı çalışmaların doğrulanmasında bir alt yapı sunan “UVM-Xpress” akışı yaklaşık 5 yıldır müşterilerimizde kullanılmaktadır.  Bu akışa ek olarak doğrulama IP’leri olarak UART, SPI, I2C, ARINC708A, JTAG, Spacewire, LVDS, Base VIP, DVI, Avalon, BT656, QSPI ve RDMA gibi VIP’lerden oluşan bir kütüphane oluşturmuştur. Bu VIP’ler savunma sanayi, uzay ve havacılık ve ticari birçok projede kullanılan IP’lerin doğrulanması için gerekli kütüphanelerdir. ANKASYS UVM-Xpress ve VIP’leri hem FPGA hem ASIC tasarım ortamlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. VIP portfolyomuzu geliştirmek için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Bünyesinde devam eden faaliyetlerinden bir tanesi sayısal SDR GPS projesidir. Bu proje 2020lerin ortalarından itibaren global Pazar payının bugünkünün birkaç misline çıkacağı tahmin edilen GPS sektörü için hazırlık niteliğindedir.

Mikroçip üretim sürecinin en kritik aşamalarından olan nihai fabrikasyon sürecinin en verimli şekilde geçmesi için kullanılmak üzere ayrıca ANKASYS DAP (Data Analysis Platform)’ ı geliştirmiş ve bunun pazarlama çalışmalarına yakın zamanda başlayacaktır. ANKASYS DAP yarıiletken sektörünün temel sorunlarından olan üretim kayıplarına (yield loss) a bir çözüm olarak üretilmiştir.

Bunların yanında kendimize ait bir minyatür takip cihazı ve FPGA geliştirme kartı tasarımlarımız bulunmaktadır. Bu yeteneğimiz mikroçip tasarımlarını tamamlayıcı bir yetenek olup, bize komple sistem çözümü sunabilme imkânı vermektedir.

ANKASYS özellikle İTÜ Gömülü Sistemler Laboratuvarı ile ilişkilerine kurulduğu günden beri devam etmektedir. Çeşitli staj imkanları, görevlendirmeler ile devam eden ilişki süresince birçok öğrenci yumuşak bir şekilde üniversite döneminden itibaren şirketimiz ile ilişkilere başlayıp, sonrasında çalışanımız olmuştur.

ANKASYS ülkemizde Mentor Graphics’in ilk “Vanguard Elite Partner’i “olmuş ve geliştirdiği doğrulama IP’leri için ilgili firmanın benzetim yazılımına erişim sağlamıştır. Buna ek olarak Cadence şirketinin “Verification Alliance” üyesidir. Bu iş birlikleri ANKASYS ’e hem araştırma geliştirme faaliyetlerinde hem de eğitimlerimizde, kolaylıkla yurt dışımdan alımların önüne geçebilme imkânı sağlamıştır.

2017 yılında TİM’in düzenlediği “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” listesine girmeye hak kazanan şirketimiz, hali hazırda HTK (Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi), ve HİB’e (Hizmet İhracatçıları Birliğine) üyedir.

ANKASYS global piyasada bilinirliğini artırmak ve uluslararası alanda akla ilk gelen şirket olma hedefiyle çalışmalarına çoğu mühendis yaklaşık 20 kişilik bir kadrosu ile devam etmektedir.