BAYKAR Makina

  • Savunma Sanayi ve Havacılık
  • Özel Şirket
  • 1982
  • İstanbul
  • 501-1.000

Firma Hakkında

Baykar Makina, 1984 yılında Mak. Yük. Müh. Özdemir Bayraktar tarafından otomotiv endüstrisinin yerlileştirilmesi amacıyla hassas motor, pompa ve dişli kutusu gibi yedek parçalar imal eden bir şirket olarak yüzde yüz yerli sermaye ile kuruldu. 2000’li yıllarda havacılık endüstrisinde yaşanan hızlı paradigma değişiminin sunduğu elverişli ortam içerisinde insansız hava aracı teknolojileri geliştirmeye odaklanarak Ar-Ge faaliyetlerini başlatan Baykar Makina, böylece sektöre giriş yapmıştır.

Baykar, hızlı değişen ve çetin rekabetin yaşandığı insansız hava aracı sistemleri sektöründe alanında öncü sistemler ve alt sistemler üreterek milli savunma sanayimizin teknik altyapısına katkıda bulunmaktadır.

İşbirliğini, verimliliği ve üretim kalitesini arttırmak amacıyla koordinasyon ve uyum içerisinde çalışan takımlar; takım ruhunun, sürekli öğrenme ve gelişim olanağının sağlandığı bir çalışma ortamında Ar-Ge ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Tamamıyla Baykar tarafından tasarlanıp geliştirilen ve Baykar’ın ilk insansız hava sistemi olan Bayraktar Mini İHA, 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olmuştur. Bayraktar Mini İHA, aynı zamanda ihraç edilen ilk milli İHA unvanına sahiptir.

Baykar yoğun Ar-Ge çalışmaları neticesinde Bayraktar TB2 taktik sınıf İHA sistemini üretime almıştır. Bu sistem 27.030 ft irtifa ve 24 sa. 34 dk. havada kalma süresine erişerek 2014 yılında iki ulusal havacılık rekorunu elde etmiştir. Bayraktar TB2, sınıfındaki en yüksek irtifa ve en uzun uçuş süresi rekorunu halen elinde tutmaktadır.

Baykar, alanında uzman mühendislik ve üretim kadrosu ve sahip olduğu yüksek motivasyon sayesinde, havacılık ve savunma sanayiine son teknolojiye sahip platform ve sistemlerle katkıda bulunmaya devam edecektir.