ASPİLSAN Enerji A.Ş.

  • Savunma Sanayi ve Uzay
  • Özel Şirket
  • 1981
  • KAYSERİ

Firma Hakkında

ASPİLSAN Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1981 yılında şarj edilebilir pil ve batarya üretmek için Kayseri'de kurulan bir şirkettir. ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik gibi ASPİLSAN Enerji de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) firmasıdır; hisselerinin %98,32'si TSKGV’ye aittir. ASPİLSAN Enerji, Türkiye’de bulunan her sektör için lityum iyon ve Ni-Cd kimyasında pil ve batarya sistemlerini üretmektedir. Şirket 2022 itibarıyla başta kendi bataryaları olmak üzere, birçok batarya bloğunda kullanılan silindirik şarj edilebilir lityum iyon pil (18650) üretimine başlamıştır.

2 Nisan 1981’de Kayserili hayırsever vatandaş ve kuruluşların yaptığı bağışlarla kurulan ASPİLSAN Enerji, pil ve batarya üretimine 1985 yılında ASELSAN 4600 serisiyle başlayarak 1986 yılında ASELSAN 4600 serisi sırt telsizlerinin bataryalarıyla devam etti. İlerleyen yıllarda ASELSAN ve ROKETSAN gibi savunma sanayi şirketlerinin geliştirdiği telsiz, silah sistem vb. cihazlarına batarya üreten firma şu anda da 300’den fazla çeşit pil ve batarya üretimini hem savunma sanayi hem de diğer sektörler için sürdürmektedir.

1988 yılında savunma sanayi üretimine yönelik olarak AQAP 120 kalite belgesini alarak üretimlerini sürdüren ASPİLSAN Enerji; 1993 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin (THK) ulaştırma uçakları (CASA) için başlattığı akü üretimini, F-16 Blok-30 uçakları için akü üreterek devam ettirdi.

NATO standartlarına uygun olarak kalite süreçlerini gerçekleştirmek adına 1997 yılında AQAP 2120 kalite belgesi alarak, Sikorsky helikopter aküsü üretimine başlamasının ardından edindiği tecrübelerle bugün Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki birçok sabit ve döner kanatlı hava araçlarının akülerini üretmektedir.

2005 yılı itibarıyla ASELSAN 4400 serisi telsizler için ihtiyaç duyulan lityum iyon batarya için yeni bir teknoloji olan lityum iyon batarya konusunda çalışmalar başlatmıştır. Şirket bu alanda seri üretim yapıyorken lityum iyon pil kimyası ile ilgili Ar-Ge çalışmalarına da devam etmektedir. Üretilen batarya blokları için koruma ve yönetim devreleri kartlarının elektronik tasarımı ve üretimi ASPİLSAN Enerji tarafından yapılmaktadır. 2010 yılında ise ISO 9001:2008 kalite ve güvenlik belgesi alınarak, üretimini tüm sektörleri kapsayacak şekilde geliştirmiştir. 2012 yılında ROKETSAN tarafından tasarlanan sistemler için sistem bataryaları üretilmeye başlamıştır.

Üretilen bataryaların sivil havacılıkta da kullanılması adına 2018 yılında EASA sertifikasyonu kapsamında üretim ve tasarım organizasyon onayı alınmıştır. Şirket 2016 yılında kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için Enerji Depolama Sistemleri (EDS) de geliştirmeye başlamıştır. Aynı yıl içerisinde Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde Ar-Ge merkezi kurulmuştur.

İhtiyaçlar doğrultusunda hem faaliyet alanlarını genişlemek adına 5 Nisan 2016 tarihinde Şirket Genel Kurulu tarafından şirket ismi ASPİLSAN Enerji olarak değiştirilmiştir. Bu kapsamda, Mayıs 2018’de tasarım, ürün geliştirme ve inovasyon merkezi Ankara’da kurulurken Ağustos 2018’de hidrojen teknolojileri üzerine çalışmalar yapmak üzere Ar-Ge merkezi kurulumu İstanbul’da tamamlanmıştır.

2021 yılı itibarıyla inşaatı tamamlanan Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki lityum iyon pil üretim tesisinde şarj edilebilir silindirik lityum iyon piller üretilmeye başlamıştır.