METEKSAN

Firma Hakkında

Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. , 2006 yılında Bilkent Holding bünyesinde faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketlerinin savunma sanayisine yönelik proje ve aktivitelerini tek bir çatıda birleştirmek ve koordine etmek amacıyla kuruldu. Şirketin kuruluşundaki en önemli amaç savunma sanayi sektöründe Savunma Sanayii Başkanlığı’nın da vizyonu doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik güçlerimize milli, bağımsız ve özgün, yüksek teknoloji ürünler ve alt sistemler geliştirmek ve tasarlamaktır.


Meteksan Savunma kuruluşundan itibaren Bilkent Üniversitesi başta olmak üzere üniversite-sanayi işbirliğini ön planda tuttu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzun dönemli ileri teknoloji ürünler çözüm ortağı olma yolunda hedefler belirledi. Mevcut altyapı, bilgi birikimi ve yetkin personel kadrosu ile faaliyet gösterdiği Radar Sistemleri, Çevre Gözetleme Sistemleri, Haberleşme Sistemleri, Lazer ve Elektro-optik Sistemler, Sualtı Akustik Sistemler ve Platform Simülatörleri alanlarında Meteksan Savunma, sistem ve alt sistem bazında donanım/yazılım tasarımı, geliştirme, üretim ve test kabiliyetlerine sahiptir.


Meteksan Savunma’nın ürettiği sistemler gemiler, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri başta olmak üzere yirmiden fazla milli platformda yer almaktadır;


2006 yılından bugüne kadar Meteksan Savunma, edindiği derin yetkinlikle odak alanlarında Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri için yerli, milli ve özgün yüksek teknoloji sistemler geliştirmekte ve üretmektedir. Geliştirdiği sistemleri dost ve müttefik ülkelere ihraç ederek, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Nitelikli kadrosu ile üniversite-sanayi iş birliğini en üst düzeyde tutarak sektöründe sinerjiye önem veren Meteksan Savunma, alanında en güvenilir firma olmak misyonunda emin adımlarla ilerlemektedir.