SAMSUN YURT SAVUNMA SANAYİ TİCARET AŞ

  • SAVUNMA SANAYİ
  • Özel Şirket
  • 1998
  • #SAMSUN
  • 501 - 1000

Firma Hakkında


Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.S. (SYS) 1998 yılında Doğu Karadeniz Silah Projesi kapsamında, Projenin Samsun ayağı olarak kurulmuştur. SYS, Samsun Organize Sanayi Bölgesinde toplam 45.000 m2 kapalı alana haiz üç fabrikasında toplam 620 personeli ile üretimlerini icra etmektedir. Bugün Canik markası altında tüm dünyada farklı tip ve kalibrelerde 2 milyon adetten fazla ürünü ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. 2021 yılı satış rakamlarına göre, yıllık üretiminin %90’nını ihraç etmekte ve Türkiye’nin toplam tabanca ihracatının %75’ini, 12.7mm Makinalı Tüfek ihracatının 100%’ünü tek başına gerçekleştirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri 2021 ithalat rakamlarına göre ABD’ye ihracat sıralamasında üncü sırada yer almaktadır. 2021 yılında makineli tüfek üretimine başlayan SYS, bu zamana kadar üretilmiş en yüksek performansa haiz 12.7mm makineli tüfeği milli olarak geliştirmeyi başarmıştır. 2022 yılı sonuna kadar toplam 2.500 makineli tüfek siparişi almış ve bu siparişin %65’i ihracat pazarları içindir.

 

Diğer rakipleri ile karşılaştırıldığında Canik marka yarı-otomatik tabancaları, performansı ile dünyada en iyi ürünler sıralamasında başı çekmektedir ve Canik markalı tabancalar 2017, 2019 ve 2020 yıllarında ABD’de yılın tabancası ödülünü kazanmıştır. ABD’nin yanı sıra, Hamburg merkezli organizasyonu ile tüm Avrupa Birliğine tek noktadan satış yapmakta, Avrupa ve ABD hariç 32 ülkeye de sürekli olarak ihracat gerçekleştirmektedir. 2018 yılında ABD’de Delray Beach, Florida da Canik-USA firmasını kurmuş olup, 2022 yılında ABD’de de üretimlere başlanacaktır. Günlük 1.500 tabanca üretip paketleyen SYS’nin 2021 yılı satışı 350.000 adet olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılı ocak ayında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen 12.7mm Ağır Makinalı Tüfek üretim kapasitesi de ilk etapta 2.500 adet olarak belirlenmiştir.

 

Söz konusu silah sistemi için girişimlere 2012 yılında başlanmış hatta silahın kara, deniz ve hava platformlarına entegrasyonu amacı ile 2015 yılında Unidef Birleşik Savunma Firmasının kurulumu tamamlanmıştır. Bugün Unidef, Türkiye’nin platformlara silah entegrasyonu alanında tek kaynak konumuna gelmiştir. Unidef tarafından yapılan entegrasyonların robotik hale getirilebilmesi için 2020 yılında da mekatronik alanında Unirobotics Firması da İstanbul’da kurulmuştur.

 

Ateşli silah üretimi yanı sıra SYS, mühendislik kabiliyetleri, kalite sistemi, AS9100 standardizasyonu, Tesis Güvenlik ve AQAP 2120 sertifikasyonları ile roket ve füze sistemlerinde Roketsan’ın kritik mekanik tedarikçisi konumundadır. Bugün SOM, Umtas, Cirit, DSH gibi Türkiye’nin özgün ve kritik öneme haiz projelerinin tamamında yer almaktadır.

 

Tüm bu çalışmaların neticesinde SYS, dört sene üst üste TOBB tarafından organize edilen Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 şirketi arasında tek savunma şirketi olarak yerini almış ve 2017 yılında TAI ve TEI den sonra Savunma Sanayi üçüncülük ödülüne hak kazanmıştır.

 

Ar-Ge / Tasarım Stratejileri

 

SYS üretiminin %90'ı kendi tasarımı silah sistemlerinin satışı için icra edilmektedir. Bugün Türkiye'nin konusunda açık ara lideri olması yanında, konusunda dünyada ilk 8 firma arasındadır. SYS, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermekte ve hali hazırda mevcut olmayan ebatta, kalibrede ve özelliklerde silah sistemlerinin tasarımı ve geliştirilmesi için çalışmaktadır. SYS bugüne kadar kolluk kuvvetleri, kendini savunmak için sivil kullanıcılar ve profesyonel atıcılık tasarımlar ve üretimler yapmıştır. 2021 itibari ile gizli taşıma için uygun daha küçük tabancalara da geliştirmektedir. Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan anlaşma çerçevesinde geliştirilen 12,7mm Ağır Makineli Tüfeğin daha hızlı atım yapan versiyonlarının, zincir tahrikli ve çoklu namlulu versiyonlarının da geliştirmesi için çalışmalara başlanacaktır.

Gelecek 5 yılda makineli tüfek üretimi, geliştirmesi, entegrasyon çalışmaları ile çeşitlendirme stratejimiz devam edecektir. Uygulayacağımız çatı marka stratejilerimizle beraber perakende satışlarda Canik Store ve Canik Corner, tamamlayıcı ürünlerde uygulayacağımız Canik Aksesuar programı ile karlılığı artırma ve marka bilinirliliğini artırma noktasında büyüme stratejilerimizi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

Bu kapsamda gelecek 5 yılda Yurtiçi perakende satış için ilk olarak İstanbul, Ankara ve Samsun’da mağazalarımız ve yine sektörümüzde markamızı taşıyabilecek mağazalarda kornerlarımızın açılması, aksesuar ve tekstil ürünlerinin online satışa ek olarak, bu noktalardan yapılmaya başlanması sağlanacaktır. Yurtdışında ise aynı marka ve satış kanalı stratejisi ile 100 adet noktada Canik Store, Canik Corner ve franchise işbirlikleri oluşturulması hedeflenmiştir.

Üretmekte olduğumuz tüm silah ve yine silahlarımız ile bağlantılı çözümlerimiz için Canik Academy firmamız kurulmuştur. Canik Akademi aracılığı ile hem müşterimiz olan kolluk kuvvetlerine hem de sivil kullanıcılara eğitimler verilmeye ve Türkiye’de spor atıcılığını güçlendirecek faaliyetlerde yer alınmaya başlanmıştır. Gelecek 5 yıl stratejilerimiz içerisinde yer alan İstanbul Ömerli’de yapılacak olan Akademi yerleşkesi için danışmanlar ve mimarlar ile sözleşmeler imzalanmış, izin, ruhsat ve tasarım süreçlerine başlanmıştır.

Gelecek 5 yılda çalışan sağlığı, tedarik zincirinin kesintiye uğraması, kurumsal alımların yavaşlaması, seyahat kısıtlamalarının oluşması firmamızın tedarik ve operasyon süreçlerini etkilemesi beklenmektir. Tüm bu operasyonel risklere rağmen ateşli silahlar sektörel pazar araştırma raporlarında gelecek 5 yılda dünyanın en büyük silah ve tabanca pazarı olan ABD pazarında sosyolojik, ekonomik, güvenlik ve erken seçim sebepleri ile yaşanan büyük ölçekli satış artışının önümüzdeki yıllarda devam deceği öngörülmektedir. Bu amaçla gelecek 5 yılda sürdürülebilir büyüme ve operasyonel verimliliğin artırılmasına yönelik stratejiler geliştirilmiş, planladığımız 3 katlık büyümeyi karşılayacak şekilde iş planlarımız oluşturulmuştur. Bu dönemde gerçekleştireceğimiz yalın üretim çalışmaları, robotik sistemler, akıllı fabrika yatırımları, insan kaynağımız sürdürülebilir büyüme ve operasyonel büyüme noktasında en büyük destekçimiz olacaktır.

2021-2025 yılları arası firmamızın alt yapısını tamamladığı ve yeni şirketleri nitelikli kadroları ile alanında büyük farklar yaratacağı bir dönem olacaktır. Bu dönemde Makinalı Tüfek satışlarımız firmamızın gücüne güç katması beklenirken, yine 2021 Kasım ayında ABD’de yatırımına başladığımız Canik USA üretim tesisi ile tabanca üretimimizin de artırılması hedeflenmiştir.

Bu dönem içerisinde firmamız 12.7 mm tek namlulu makineli tüfeklerin tamamını envanterine sokmuş olacaktır. Bu sayede hem atım hızı opsiyonları hem de NATO ve Doğu Bloğu müşterilerinin tamamının isterlerine uygun silah teklifi edilebilecektir. Makinalı tüfek kapasitesinin bu dönemde yıllık 4.000 adede yükseltilmesi planlanmıştır. Bu amaçla üretim ve tedarikçi kapasitesi arttırılacağı gibi bu dönem içerisinde satış ve entegre lojistik destek birimleri de yeni şartlara uygun hale getirilmesi için iş planları oluşturulmuştur.

Yine bu dönem içerisinde firmanın ERP ve CRM alt yapısı genişletilerek, Canik USA operasyonumuz da aynı bilgi sistemi ağı üzerinden yönetilmesi sağlanacaktır. Canik ID, Canik App projelerimiz ile, Online ve Offline Mağazalar, Canik Academy vb. tüm hizmetlerimiz birbirine entegre edilmiş olacak, etkin bir veri yönetimi ile dijital alanda müşteri deneyimi artırılması sağlanacaktır. Bu dijitalleşme yatırımı ile firmamız silahlarını ve süreçlerini akıllandırarak, kullanıcıların deneyimini artırarak, müşterilerine daha farklı tecrübeler sunarak rakiplerine karşı rekabette daha öne geçecektir.

Canik Academy ile Canik markamız ile kullanıcıları arasında daha sıkı bağlar kurulacak ve Canik topluluğu yaratmanın adımı atılmış olacaktır. Canik Akademi sayesinde eğitmenlerimizden ve kullanıcılardan anlık olarak mevcut ürünlere geri bildirim alınacağı gibi, yeni ürün ihtiyaçları da hızlı ve çevik bir şekilde toplanmış olacaktır. Böylece Canik Academy satış gerçekleştirdiğimiz müşterilerimiz ile aramızda köprü olmaya devam edecek, kullanıcının ihtiyaçlarını tespit etmede veya kullanıcının bizim kullandığımız farklı çözümleri görmesine vesile olacaktır.

Sonuç olarak 2021-2025 yılı içerisinde hem ülkemizde hem de uluslararası pazarda firmamızın önüne farklı ve yeni fırsatların çıktığı bir dönem olacaktır. Firmamızın bu zamana kadar yaratmış olduğu alt yapı, satış-pazarlama kabiliyeti, uluslararası iş birlikleri, marka değeri ile ürün çeşitlendirmede ve üretimde yatay, satış kanallarının elde edilmesinde dikey büyüme gerçekleştirecektir. Firmamızın farklı ürünlere yönelmesinde, bu ürünlerin hızlı bir şekilde kazanılması için şirket satın almaları gerçekleştirme fırsatlarının değerlendirildiği bir dönem yaşanacaktır.

Gelişimin sürekliliğinin sağlanabilmesi adına maddi ve beşerî kaynaklarımızın en etkin biçimde yönetimi ve gelişimi elzemdir. Bu yüzden firmamızın yapısı/bünyesi içerisinde yer alan herkese önemli görevler düşmektedir. Mevcut kadromuz içerisinde deneyimli olan insanlarımız firmamızın yurt dışı operasyonlarında da çalışmaya başlaması, böylece, satış, üretim ve dağıtımda pazarlarında kuvvetli olduğumuz ülkelerde köklenme stratejisi uygulanması hedeflenmiştir.

ETİK DEĞERLER

DÜRÜSTLÜK, DOĞRULUK VE ŞEFFAFLIK: Kuruluşumuz faaliyet ve etki alanı içindeki tüm davranışlarında, dürüstlük, doğruluk ve şeffaflık ilkelerini gözetir.

MÜŞTERİ ODAKLILIK: Kuruluşumuz müşterilerimizin ihtiyaçlarını öngörerek, faaliyetlerinin müşterilerimizin üzerinde olumlu etki yaratmasını amaçlar. Ayrıca kalite ve teslimat performanslarımızı en üst düzeyde tutarak müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlar.

MÜKEMMELLİK: Kuruluşumuz etik ilkelere ve kanunlara uygun ve performans odaklı çalışarak mükemmelliği yakalamaya çalışır.

SORUMLULUK: Kuruluşumuz tüm ürün ve hizmetlerinin sosyal, ekonomik ve çevresel etkilerini takip eder ve tüm paydaşlarına karşı bu doğrultuda sorumlu olduğunun farkındadır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: Kuruluşumuz bugünün neslinin ihtiyaçlarının gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün verilmeden karşılanması gerektiğinin bilincindedir.

SAYGI: Kuruluşumuz çalışanlarının, paydaşlarının ve rakiplerinin her türlü haklarına ve itibarlarına saygı duymaktadır.

ADALET: Kuruluşumuz çalışanlarına, paydaşlarına ve rakiplerine karşı adil davranacağını ve her türlü ayrımcılıktan kaçınacağını taahhüt eder.

KALİTE POLİTİKASI

Savunma Sektöründe faaliyet gösteren CANİK Türkiye ve dünyada konusunda lider olmayı hedeflemiştir.

Bu amaca ulaşmak için,

- İş ahlakı, güven ve doğruluk anlayışını benimsemeyi,

- Gelişen Kalite Yönetim standartları şartlarına uymayı, takip etmeyi, çevre ve topluma saygılı olmayı,

- Kalite Yönetim Sisteminin etkinliğini sürekli iyileştirmeyi,

- Müşteri memnuniyetini ve ürün performansının sürekliliğini sağlamayı,

- Personel yetkinliğini en üst seviyeye çıkarmayı,

- Tedarikçilerini Kalite Sisteminin değişmez bir parçası olarak görmeyi,

- Konusunda müşterilerinin beklentilerini en üst düzeyde karşılamayı ve rekabetçi ürünler üretmeyi,

- Tüm çalışanların katılımı ile üretimde sürekli iyileştirmeyi sağlayan bir dünya şirketi olmayı

Kabul ve Taahhüt ediyoruz.

MOTTOMUZ

“İhtiyacı Tanımlıyoruz, Çözümü Hayal Ediyoruz,

Çözüm Tasarlıyoruz ve Ürün Haline Getiriyoruz,

Ürünü En Ağır Şartlara Dayanacak Şekilde Kalifiye Ediyoruz,

Ürünü En Kaliteli Şekilde Üretmek için Endüstriyelleşiyoruz,

Neden Yaptığımızı Tüm Dünyaya Anlatıyoruz,

Anlayana Satıyoruz,

Sattığımızı Eğitiyoruz,

Müşterilerimizin Kendisini, Sevdiklerini,Evini ve Ülkesini Korumasını Sağlıyoruz,

Ürünümüzün Peşini Hiç Bırakmıyoruz,

Tüm Bunları Dünyanın Dört Bir Tarafında Yapıyoruz.”

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKAMIZ

Şirketimizin İnsan Kaynakları Politikası; Türk sanayindeki konusunda öncü konumunu kapasitesini artırarak sürdüren, paydaşlarının beklentilerini karşılayan, çalışana değer veren, değişime açık, bölgesinde lider, global bir şirket olarak kaynaklarını verimli kullanan, çevreye, iş sağlığına ve güvenliğine duyarlı, kalite standartlarına uyumlu, teknolojisini sürekli geliştiren, çalışanlarının yaratıcılığından güç alan, müşteri odaklı bir şirket olma yolunda, insan kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmaktır.

Şirketimizde çalışmaların etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacak insan kaynağının planlanması, seçilmesi, işe alınması, hizmet birimlerinde görevlendirilmesi, geliştirilmesi, eğitim ihtiyaçlarının belirlenerek karşılanmasına yönelik planlamaların yapılması, uygulanması, yetkinliklerin belirlenmesi, performans yönetimi, kariyer planlaması çalışmalarının bilimsel metotlara uygun olarak gerçekleştirilmesi İnsan Kaynakları Politikamızın hedefidir.