10 Adımda Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

10 Adımda Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir CV Hazırlama (Özgeçmiş) göz korkutucu bir görev gibi gelebilir. Ancak hayalinizdeki işe kavuşmayı umuyorsanız, bunun için başarılı CV hazırlama yöntemlerini bilmeniz gerektiğini unutmayın.

İşte 10 adımda mükemmel bir CV oluşturmanın yolları:

1) Temel bilgileri doğru kullanın

CV hazırlamanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur fakat ele almanız gereken bazı ortak bölümler vardır. Bunlar: Kişisel bilgiler ve eğitim bilgileri, sahip olunan nitelikler, iş geçmişi /deneyimler, söz konusu işle ilgili beceriler, ilgi alanları, başarılar, hobiler ve referanslardır.

2) Gerçekçi olun

Genellikle bir CV iki sayfadan fazla olmamalıdır. İşverenler, herhangi bir özgeçmişe bakarak ortalama sadece 8 saniye harcamaktadırlar. Tüm yaşam öykünüzü açık ve net bir şekilde verin, küçük ayrıntıları mülakat kısmına saklayın.

3) CV'nizi başvurduğunuz pozisyona göre düzenleyin

Başvuru yaptığınız her bir pozisyon için CV'nizi değiştirmek için kendinize zaman ayırın. Şirketi araştırın ve tam olarak onlara hangi becerilerinizi göstermeniz gerektiğini belirlemek için iş ilanını inceleyin.

4) Kişisel açıklamalar ekleyin

İşverene sadece deneyimlerinizle ilgili bilgi vermeyin. Başvurduğunuz pozisyon için neden en iyi kişi olduğunuzu açıklayın.

5) CV’nizi güncel tutun

İş arayışı içerisinde olsanız da olmasanız da özgeçmişini güncel tutun. Kariyerinizde önemli bir gelişme olduğunda her seferinde kaydederseniz ve bu şekilde önemli noktaları unutmamış olursunuz.

6) Doğru bilgiler ekleyin

Özgeçmişinize doğru olmayan bilgiler eklerseniz, işverenlerin kontrol etmesi söz konusu olduğunda problemler yaşayabilirsiniz.

7) İyi görünmesini sağlayın

Görüntünün her şey olduğu bir dünyada yaşadığımız için özgeçmişinizin de iyi görünmesi gerekmektedir. Özgeçmişinizin düzenini göze hitap edecek şekilde düzenleyin, cümleleri kısa tutabilir ve madde işaretleri kullanabilirsiniz.

8) Uygun anahtar kelimeleri kullanın

Özgeçmişinizi işverenlerin sizi bulabilmesi için bir siteye yüklerken anahtar kelimeleri doğru seçmeniz önemlidir. İş unvanlarını ve meslek kelimeleri, arama motorunun özgeçmişinizi yığından seçilmesine yardımcı olacaktır.

9) Temel format kriterlerine mutlaka uyun

İş deneyimleri ve okul bilgilerinizi ters kronolojik sırada yazmak, iletişim bilgilerinizin güncel olması (telefon, ePosta vb.) gibi temel format kurallarına mutlaka uyun.

10) Mutlaka güncel bir fotoğraf kullanın

Fotoğrafsız CV’lerin inceleme dışında bırakılması ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle CV oluştururken mutlaka (son 6 ay içerisinde çekilmiş ) bir fotoğrafınızı eklemeyi unutmayın.

 

Kaynak:

https://www.totaljobs.com/advice/successful-cv