3D Baskı Teknolojisi Askeri Amaçlı Kullanılabilir Mi?

3D Baskı Teknolojisi Askeri Amaçlı Kullanılabilir Mi?

Araştırmacılar, insan eli üzerine baskı yapmak için ilk defa bir 3D yazıcı kullandılar ve aynı teknolojiyi milli savunma sistemleri içerisinde deneyerek olası savaş durumlarında askerlere geçici sensörlerin basılması olasılığını yarattılar. Bu teknolojinin temel kullanım alanının kimyasal veya biyolojik ajanların tespiti olduğu belirtilmekte.

Temel elektronik yazılıma dayanan ve 3D baskı aracılığıyla enerjiyi kendi içerisinde sürekli döndüren, yani kendi kendini şarj edebilen yeni bir baskı için askeri teknolojilerin oldukça uygun olduğunu kaydeden Profesör Michael McAlpine, “Bu yeni 3D baskı teknolojisinin, taşınabilir, hafif bir yazıcıyı 400 dolardan az maliyetle kullanma potansiyeli konusunda heyecanlıyız” diyerek askeri teknolojilerdeki maliyeti en aza indirgemeyi hedeflediklerini açıkladı. 

 

Askerin yazıcıyı sırt çantasında taşıyabileceğini ve ihtiyaç duydukları kimyasal sensörü veya diğer elektronik malzemeleri doğrudan deri üzerinde yazdırabilmeyi amaçlanan bu yeni nesil teknolojinin en önemli yanlarından biri, yazıcının baskı yaparken küçük vücut hareketlerine uyum sağlayarak olası bir çatışma anında askerlerin ani manevralarına göre şekillenerek iletişimi kolaylaştırabileceği kaydedildi. 

McAlpine, bu yazıcının işaretleyicileri kullanarak el takibini rahatlıkla yapabileceği, vücudun tepkilerini izleyebileceğini ifade ediyor. Ekip, yara iyileşmesi ve deri bozuklukları için bu baskı teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini inceleyecek.