Blog 3D Metal Baskılar Endüstrilerde Nasıl Farklar Yaratırlar?

3D Metal Baskılar Endüstrilerde Nasıl Farklar Yaratırlar?

 

3D baskı teknolojisi aslında yıllardır kullanılmaktaydı ancak bu kullanım ya hobi amaçlı kullanım olarak sınırlanmış ya da  tek seferlik prototipler üreten tasarımcıların tekelinde kalmıştı. Plastik dışında başka materyallerin, özellikle metalin, bu baskı teknolojisinde kullanımı ise oldukça pahalıydı ve uzun bir üretim süreci gerektiriyordu.

Günümüze geldiğimizde ise 3D parça üretiminin diğer üretim yöntemlerine göre daha ucuz ve kolay hale geldiğini, dolayısıyla daha pratik bir araç olarak kabul edildiğini görüyoruz. Bu teknoloji yaygın olarak kabul edilirse, birçok ürünün kitlesel üretimi kökten değişecek ve bu, üretim bandında yeni bir çağın başlangıcı olacak. 

Kısa dönemde, üreticilerin artık büyük stoklarla çalışmaları artık gerekli olmayacak. Üreticiler, 15 yaşındaki bir araba için bile yedek parça gerektiğinde dakikalar içinde üretebilecek ve büyük tasarruflar edebilecekler.

Uzun vadede, artık yüksek stoklarla çalışmaları gerekmediğinden devasa fabrikalar yerlerini, müşterinin değişen isteklerini anında karşılayabilen ve bunu yaparken çok daha az maliyet çıkaran küçük işletmelere bırakacaklar. 

 Teknoloji, geleneksel metal imalat yöntemleri ile üretmesi mümkün olmayan daha hafif ve daha güçlü, karmaşık şekillerin üretiminin önünü açacak. Bunlarla da kalmayan baskı teknolojileri, metallerin mikroyapısının hassas kontrollerini de sağlayabilecek konuma gelecekler.

 3D baskı teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte daha düşük fiyatlara satın alınabilecek olan cihazlar, şirketlerin maliyet tanımlamalarında büyük değişikliklere neden olacak. 

Dünya üzerinde birçok girişim artık metali 3D baskı teknolojisinin bir girdisi haline getirmeye başladı. Öyle ki, Boston’dan Desktop Metal, geçmiş teknolojilerden 100 kat daha hızlı metal baskı modelleri yarattığını açıkladı.

 

Yakında herkesin evlerine girip hayatlarını değiştirecek olan 3D yazıcı teknolojisi, aslında hayal bile edilemeyecek sonuçlar doğurarak insanlık tarihinde görülebilecek en önemli dönüm noktalarından birini yaratacak olabilir.