Aeroatu Takımı Sponsor Arıyor!

Aeroatu Takımı Sponsor Arıyor!

1. Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.) 

Takımımız 2021 yılında kurulmuştur ve tamamı Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencilerinden olan 7 kişiden oluşmaktadır. Ayrıca takımımıza bölüm başkanımız danışmanlık yapmaktadır. Takım üyelerimizi bir araya getiren en önemli etken havacılığa olan tutkumuz ve bu alanda yenilikçi sistemler üretme isteğimizdir. Bu alanda derslerde elde ettiğimiz teorik bilgileri tecrübemizle birleştirerek projeler geliştiriyoruz.

 

2. Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Vizyonumuz: Değişen şartlar ve isterler doğrultusunda yenilikçi insansız hava sistemlerini geliştirerek bu alanda öncü takımlardan bir tanesi olmak.

Misyonumuz: Sahip olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimini günden güne artırarak katıldığımız uluslararası yarışmalarda elde ettiğimiz derecelerle ülkemizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil etmek. 

  

3. Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz? 

Çalışırken yorulduğumuz zamanlarda en büyük motivasyon kaynağımız ortaya çıkardığımız ürünle ülkemizi dünyanın en iyi üniversitelerinin de yarıştığı bir ortamda temsil edecek olmamızdı. Ayrıca bu süreçte elde ettiğimiz tecrübe ve bilgi birikimiyle ülkemizin savunma sanayii vizyonuna katkı sağlayabileceğimizi bilmek de bizi her zaman motive etti. Amerika’da gerçekleştireceğimiz yarışma uçuşlarına kadar da aynı motivasyonla çalışmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.

 

4. Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencilerinden oluşan ekibimize daha önce de bu yarışmaya katılmış olan bölüm başkanımız danışmanlık yapıyor. Buna ek olarak hem kendi bölümümüzde hem de üniversitemizin diğer bölümlerinde yer alan hocalarımız da ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda teknik olarak bize destek oluyor.

 

 5. Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Uluslararası bir yarışma olduğundan başvuru aşamasında bir üyelik ücreti ödememiz gerekiyordu ve ücreti ödedikten sonra yapılacak ön eleme aşamasında elenme ihtimalimiz de bulunuyordu. Bu aşamada herhangi bir destek bulamadığımızdan bu ücreti elenme ihtimalimizi de göz önünde bulundurarak kendi imkanlarımızla ödedik ve çalışmalara başladık. Sonuç olarak ön eleme aşamasını başarıyla geçtik ve ülkemizi Amerika’da temsil etmeye hak kazandık. Ayrıca başvuru yaptıktan sonra ön tasarımımızı oluşturmak ve ön tasarım raporumuzu sunmak için kısıtlı bir zamanımız vardı. Bu süre içinde uzun saatler çalışarak tasarımlarımızı oluşturduk ve bu aşamaya geldik.

 

6. Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Takımımız geçtiğimiz yıl Teknofest Helikopter Tasarım Yarışması’na katıldı ve ara tasarım raporu aşamasını başarıyla geçti. Ayrıca takım üyelerimizin bireysel olarak farklı yarışmalarda da tecrübesi bulunuyor. Bu yıl ise aramıza yeni arkadaşlarımızın da katılmasıyla birlikte Amerika’da düzenlenen AIAA Design/Build/Fly İnsansız Hava Aracı Yarışması’na katıldık. Dünyanın en iyi üniversiteleri ile yarıştığımız yarışmada ön elemeyi başarıyla geçerek ülkemizi Amerika’da temsil etmeye hak kazandık.

 

7. Neden sponsor arıyorsunuz? 

Katıldığımız yarışma tasarım aşamasından sonra üretim, test ve uçuş aşamalarını da içeriyor. Tasarım aşamasını bitirip bir ürün ortaya koymaya başladığımız andan itibaren de maddi desteklere de ihtiyaç duyuyoruz. Bu destekler malzeme, test, üretim ve ulaşım faaliyetlerini kapsıyor. Kendi imkanlarımızla geldiğimiz bu noktadan sonra ülkemizi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmek için sponsor arıyoruz.

 

8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Mühendislik, gelişen teknolojiyle birlikte üzerine sürekli yeni şeyler eklenen dinamik bir alandır. Bu nedenle her mühendislik öğrencisinin akademik olarak kendini geliştirmenin yanında sosyal ve pratik alanlarda da kendisini geliştirmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu gelişimin de stajlar projeler ve öğrenci toplulukları gibi alanlardan geçtiğine inanıyoruz. Vizyoner Genç’in bu gelişim yolculuğunuzda her zaman yanınızda olduğunu unutmayın ve takipte kalın. Ayrıca yarışma süreçlerindeki gelişmelerden haberdar olmak için bizi de takip etmeyi unutmayın.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları 

Instagram https://www.instagram.com/aeroatu2023/