AĞIR TONAJLI HARP GEMİLERİ: MİLGEM

AĞIR TONAJLI HARP GEMİLERİ: MİLGEM

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının modern harp gemisi gereksinimleri kapsamında su üstü platformlarda birçok yerli tersanenin kabiliyetleri incelenmiş ve 2004 yılında Türk donanması için korvet sınıfı harp gemisi inşası kararlaştırılmıştır.

Kararın ardından birçok teknolojik kabiliyet gerektiren modern bir gemi için MİLGEM proje Ofisi kurulmuş olup tasarım süreci başlamıştır. Tüm harp gemileri gibi tam entegrasyonlu bir silah sistemi olan MİLGEM’in ilk platformunun gövde inşası İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından gerçekleştirilmiştir. Platformu modern bir silah sistemi yapan elektronik, silah ve itki sistemleri ile yaşam alanları, ASELSAN, Havelsan ve STM firmalarının ortak başarısıyla millileştirilmiştir.

Denizle 2008 yılında buluşan ilk Ada Sınıfı korvet olan TCG Heybeliada (F 511) korvetinde 20’nin üzerinde Türk firması özel tasarımlarla yer almıştır.

Gemiler, ARMERKOM ve TÜBİTAK gibi devlet Ar-Ge kurumlarının önemli katkıları ile dünyanın en modern teknolojileri ile donatılmıştır. Radarda düşük iz bırakan yapıdaki korvetin akustik ve kızılötesi izi de önemli derecede düşürülmüştür.

Beka kabiliyeti yüksek olan MİLGEM, Türk savunma sanayiine deniz platformları alanında tasarım, inşa ve teknolojik kabiliyet alanlarında önemli ivme kazandırmıştır. Bu birikim ve tecrübelerin dost ve müttefik uluslarla paylaşıma açık olan iş yapısı; her boyutta harp gemisi tasarım ve inşası için yön vericidir.

 

Kaynak: Savunma Sanayii Başkanlığı