Ahmet Arda Ersöz: Yamato Savaş Zırhlısı

Ahmet Arda Ersöz: Yamato Savaş Zırhlısı

Yamato’nun Temel Özellikleri

Yamato bir Japon savaş zırhlısıdır. Yamato sınıfı zırhlılara mensuptur. Kendisi ve kardeşi Musashi uzun zaman boyunca Amerikan gemilerine zorlu zamanlar yaşatmıştır. 72.000 ton ile şu ana kadar yapılmış en büyük zırhlı ve savaş gemisi ünvanını eline almıştır. Uzunluğu ise 263 metredir. Genişliği ise 38.9 mm’dir. İtme gücü 4 şaft ve 4 adet buhar tribününden oluşuyordu. Hız olarak ortalama olsa da gerek görünüşü gerek kuvveti ve dayanıklılığı ile düşmanlara korku salmaktadır.

94 tipli topları kullanır bu toplar 460 mm ‘dir. Bu toplardan ön tarafta altışar adet arka tarafta üçer adet bu toplardan bulunmaktadır. Ana silahının menzili ise 16 knot değerinde idi ve 13.300 km hızla hareket etmekteydi. Yanlarında bulunan yardımcı topları ile güç kelimesinin gemicilik tarihinde vücut bulmuş hallerinden biridir.

15.5 cm: Bu toptan 12 adet bulunmaktadır

127 mm Type 89: Bu toplar çok sık kullanılmayan AAA tipi deniz altı toplarıydı. Yamato savaş zırhlısında bu toplardan 12 tane bulunmaktaydı.

96 Tipi Uçak Savar: Bu toplardan 12 tane taşımaktaydı. Bu topların özelliği ise kendisinin 25 mm lik olması idi

93 Tipi Uçak Savar: 93 bu toplardan 4 adet bulunmaktaydı eski nesil olmasından dolayı çok kullanılmayan bir silahtı kendisinden 4 adet bulunmaktadır.

Yamato kalın ve heybetli bir zırhlıydı. Japonlar onun fethedilemez olduklarına inanıyorlardı öyle kalması için de zırhlarını kalın tutmak istediler. Bundan dolayı Yamato zırhlısının kemer kısmını 410 mm'lik zırhlar ile kapattılar. Bu sebepten dolayı  doğru eğimle gelmeyen 406 mm altındaki toplar buradan sekeceklerdi. Taretin kalınlıklarını 610 mm yaparak taretlerini muhteşem bir korumaya aldılar bu sayede taretleri kolay bir hasar almayacak ve dayanacaktı. Güverte kısmını ise 200 ile 226.5 mm arası yapıldı.

Yamato’nun kendi içinde 7 adet deniz uçağı bulunmaktaydı bunlar Yamato’yu hava saldırılarından korumaya çalışıyorlardı.

Yamato Savaş Gemisinin Geçmişi

Yamato savaş gemisi Pearl Harbor Baskını’ndan sonra göre girmiştir. 1 sene sonra Japon deniz filosunun resmi bayrak gemisi haline gelmiştir ancak bu görevinde 1 sene kalmıştır. 1942 yılında Amiral ve Japon tarihinin efsanesi olan İsoroku Yamamoto bu geminin savaş köşkünde savaşı yönetmiştir. 1943 de bayrağını kardeşi olan Musashi ye bırakmış ve daha sonrasında 1 senelik bir ara verilmiştir.

Yamato’nun Batışı

2.Dünya Savaşında savaş Mühvirlerin tarafından Müttefikler tarafına geçerken Yamato yakınındaki gemilerin batması ve yakıt desteğinin de sıfırlanması nedeni ile karaya dönme kararı aldı. Döndüğünde ise Japonya yönetiminden savaş emrini aldı. Kendisinin aldığı görev Amerika’nın kıyalara yaklaşmasını yavaşlatmaktı. Bunun için ise Okinawa da karaya oturması ve Amerikan gemilerinin bombalaması emrini almıştı. Yamato bu görevi yerine getirmek için hareket halinde Okinewa’ya gidiyordu ancak Amerika’nın ordusundan kalkan uçaklar Yamato’yu sağ bırakma niyetinde değildi. 2 saatlik bir bombalama sonucunda 11 torpido ve 6 bomba ile ağır hasar gördü bunun sonucunda da batmaya başladı. Saldırıdan sadece 277 kişi kurtuldu. Ölenler arasında gemi komutanı da bulunmaktaydı. Şu an 2 parça halinde suyun yaklaşık 340 metre altında bulunmaktadır.