ALBERTUS İHA Takımı Sponsor Arıyor!

ALBERTUS İHA Takımı Sponsor Arıyor!

1.    Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi mühendislik öğrencileri tarafından 2021 yılında kurulan Albertus İHA Takımı olarak bu yıl TEKNOFEST 2023 Teknoloji Yarışması Savaşan İHA alt kategorisinde dereceye girmek hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Takımımız 9 takım üyesi ve bir danışman hocamızla birlikte 10 kişiden oluşmaktadır. Takım üyelerimiz; Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin savunma sanayiye olan ilgileri ve bu alanda ülkemize katkıda bulunma hedefleri doğrultusunda bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

2.    Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Albertus İHA Takımı; üniversite öğrenimini üst düzeye çıkarmak amacıyla yapacağı İHA’nın yazılımını geliştirerek yurt içi (özellikle TEKNOFEST) ve yurt dışı yarışmalara katılmayı amaçlayan öğrenci topluluğudur. Bu yıl birlikte daha azimli ve gözü daha yükseklerde olan kişilerle sıkı bir şekilde çalışarak oluşabilecek bütün engelleri aşıp bu maceraya dahil olmak en büyük amaçtır.

3.    Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bizi bir araya getirenin sürekli yeni bilgiler edinerek kendimizi geliştirme hevesimizi kaybetmememiz, birlikte öğrenmenin beraberinde getirdiği avantajların farkında olmamız ve bir arada tutanın ise birbirimize olan saygımız, bununla birlikte takım olarak önümüze çıkan engeller, fikir ayrılıkları vb. konularda süreci en doğru şekilde yönetebilmemiz olduğunun bilincindeyiz. Takım olarak motivasyonu yüksek tutmanın beraber çıktığımız bu yolda başarıyı elde etmenin en önemli etkenlerinden biri olduğunu düşünüyoruz.

4.    Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Takımımızın danışmanlığını üniversitemizde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Hilal ARSLAN hocamız yapmaktadır. Bunun yanı sıra okulumuzun Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden, alanlarında donanımlı hocalarımızın da destek ve yardımlarını almaktayız. Fakat ne yazık ki şu anda maddi açıdan herhangi bir desteğimiz bulunmamaktadır. Her ne kadar bir araya gelerek elimizden geldiğince ufak tefek malzeme ihtiyaçlarımızı karşılasak da çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettirebilmek için projemizin gerekli ana ekipman ihtiyacını karşılamak amacıyla sponsorluk desteğine ihtiyacımız var.

5.    Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Albertus İHA Takımı olarak geçen sene TEKNOFEST 2022 Teknoloji Yarışması’na aynı kategoriden katılıp Ön Hazırlık Raporu aşamasını başarıyla geçmiştik. Tüm motivasyon ve hevesimizle çalışmalarımıza devam ederken anlaşmalı olduğumuz sponsorluk kurumunun vadedilen malzeme yardımını zamanında yapmaması nedeniyle ne yazık ki elimizde olamayan sebepler yüzünden yarışmadan çekilmek zorunda kaldık. Ama tabi ki eğitim ve araştırmalarımıza ara vermek gibi bir düşüncemiz hiçbir zaman olmadı. Bu sene çok daha donanımlı ve deneyimli bireyler olarak bu süreçte başarıya ulaşacağımıza gönülden inanıyoruz.

6.   Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Öncelikle bizim gibi bir şeyler üreterek sahada aktif görev almaya çalışan arkadaşlarımızın kurmuş olduğu pek çok takımın sesi olduğunuz için Vizyoner Genç ailesine çok teşekkür ederiz. Savunma sanayi geliştikçe ülkenin dünya içindeki durumu gelişir. Bunu bilerek adım attığımız savunma sektöründe yerli ve milli olacak İHA’lar yapmak istiyorsak ne yaptığımızı, nasıl yaptığımızı bilerek ve bunu sürekli geliştirmeye çalışarak ilerlememiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bu süreç içerisinde bizim öğrendiğimiz en önemli şeyin önümüze çıkacak olan engellerin bizi sadece geliştirdiğini ve hiç yıldırmadığını aksine daha da keskinleştirdiğini fark ettik. Artık daha sağlam ve daha güçlüyüz. Sizlerin bize olacağı desteğe hazırız. Şimdiden çok teşekkür ederiz.