Blog Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın yıldızı EHTES

Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın yıldızı EHTES

Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın yıldızı EHTES oldu

HAVELSAN tarafından Türk Hava Kuvvetleri için geliştirilen ve Güney Kore ile Pakistan'a da ihraç edilen Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES), kurulu olduğu Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda gerçekleştirilen Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın başarıyla tamamlanmasında büyük rol oynadı.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın EHTES altyapısı ile gerçekleştirildiğini belirterek, "Böyle bir altyapı çok fazla ülkede yok. Yerden havaya tehditler, havadan yere angajmanlar şeklinde eğitimler yapılıyor. Yeni tehditlere karşı sistemi sürekli güncelliyoruz" dedi.

Hava Kuvvetlerinin temel unsurlarının potansiyel tehditlere karşı elektronik harp tekniklerini önceden deneyimlemesi gerekmektedir.  İlgili deneyimin kazanılamaması askeri pilotları hava savunma sistemlerine karşı hazırlıksız yakalanmasına, görevin de başarısız olmasına neden olmaktadır.
HAVELSAN Elektronik Harp Testi ve Eğitim Sahası (EHTES) entegre, tam enstrümante ve gerçeğe yakın tehdit ortamı içerisinde pilotlar ve uçaklar için Elektronik Harp Eğitimi sağlamaktadır. Tümüyle HAVELSAN tarafından özgün mühendislik yetenekleri kullanılarak tasarlanan  sistem, Elektronik Harp Test ve Eğitimine yönelik ihtiyaca uygun anahtar teslimi çözümler sunmaktadır. Bu sayede pilotlar operasyonel senaryoları çalışmış ve uygulayabilir hale gelmektedir.

Teknik Özellikler

Radar Sistemleri Enstrumantasyonu

Veri Toplama & Senkronizasyon

Gerçek Zamanlı 3B Görüntüleme ve Yeniden Oynatım

Görev Planlama, Görev Sonrası İnceleme, Değerlendirme ve Raporlama Yazılımları

Füze / Mermi Modelleme & Uçuş Yolu Simülasyonu

Vurulma / Kurtulma Analizleri

Mobil / Sabit Komuta Kontrol Merkezleri

Veri / Ses / Güç Altyapısı

Hava Trafik Kontrol Sistemleri Entegrasyonu

Kaynak: www.havelsan.com.tr