Sektörden Haberler ANKA-S’te Yerli ve Milli Haberleşme Dönemi

ANKA-S’te Yerli ve Milli Haberleşme Dönemi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen ve Türkiye’nin uydu üzerinden kontrol edilen ilk ve tek İHA’sı ANKA’lar yoluna milli uydu haberleşme sistemi ile devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii iştiraki olan CTECH şirketi tarafından üretilen uydu haberleşme sistemi testleri ANKA-S üzerinde başarıyla tamamlandı.

ANKA için üretilen yerli uydu haberleşme sisteminin tüm kalifikasyon ve fonksiyonel testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, ANKA-S’e entegre edilen uydu haberleşme sistemi ile uçuş testleri tamamlandı. Bu entegrasyon ile ANKA üzerindeki bir alt sistemin daha yerlileştirme ve millileştirme süreci tamamlanmış oldu.

ANKA-S üzerinde test edilen uydu haberleşme sisteminin, geçtiğimiz günlerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin kendi öz kaynakları ile 17 ayda ürettiği AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı için de kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com
  • Defence and Technology, içinde bulunduğumuz bilişim çağında savunma sanayii alanındaki çalışmalara anında, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlayan en aktif dijital platformdur.