Apastron Model Uydu Takımı Sponsor Arıyor!

Apastron Model Uydu Takımı Sponsor Arıyor!

1.      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Apastron Model Uydu Takımı, Ekim 2021’de Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından kurulmuştur. Takımımız Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği alanlarında öğrenim görmekte olan 6 kişiden oluşmaktadır. Bizi bir araya getiren şey, havacılık ve uzay sektörüne olan ilgimiz,merakımız ve bu alanda somut bir çalışma ortaya koyma isteğimizdir.

2.      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Misyonumuz:

Bilgi ve birikimimizi tecrübe ile birleştirip kendimizi daha da geliştirmek ve projemizle hem kendimize hem de sektöre yeni bir bakış açısı katmak.

Vizyonumuz:

TEKNOFEST 2022’ de başarı elde edip, önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası uydu organizasyonlarında üniversitemizi ve ülkemizi temsil etmek; edindiğimiz tecrübelerle projemizi geliştirerek daha köklü bir takım haline gelmek ve tabii ki ülkemiz açısından uzay sektörüne katkı sağlamak.

3.      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Motive kaynağımız; yeni tecrübeler kazanma, bir proje ortaya koyma ve fikrimizi projeye yansıtma, edindiğimiz teorik bilgileri pratiğe dökme ve uygulama isteğimizdir.

4.      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Projemizin yapım aşamasında okulumuzdan ve bize sponsor olacak olan firmadan, test aşamalarında ise yine okulumuzdan destek almayı planlıyoruz. Takım danışmanımız Doç Dr. Ertuğrul Aksoy bize mentorluk yapıyor.

5.      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Projenin malzeme tedariği süreçlerinde maddi zorluklar yaşıyoruz. Bunun dışında, uygun bir çalışma ortamı sağlama konusunda zorluklarla karşılaşmıştık. Okulumuzun ilgili birimleri ile görüştük ve uygun laboratuvar alanının tahsis edilmesini sağladık.

6.      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Takım üyelerimizin bireysel tecrübeleri bulunmakta, fakat takım olarak ilk kez TEKNOFEST 2022’de yer alacağız.

7.      Başka projeleriniz de var mı?

Takımımızın hedefi ilk etapta TEKNOFEST 2022’ye katılım sağlamak, sonrasında ise CANSAT gibi çeşitli uluslararası yarışmalara da katılmaktır.

8.      Neden sponsor arıyorsunuz?

Geliştirdiğimiz projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirmemiz ve AR-GE süreçlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmemiz için maddi desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Aynı zamanda projenin başarısını etkileyen faktörlerin başında zaman yönetimi gelmektedir. Sağlanan destek ile bir an önce ürünümüzün üretim aşamasını tamamlayıp, test aşamalarına geçmek istiyoruz.

9.      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Biz ve bizim gibi teknolojiye yön vermek isteyen gençleri maddi ve manevi anlamda desteklemekten tereddüt etmesinler. Genç takipçilere ise tavsiyemiz; tecrübesiz olduklarını düşünüp bu düşüncenin kendilerini engellemesine ve motivasyonlarını düşürmesine izin vermesinler, denemekten vazgeçmesinler. Hedefledikleri şeyleri gerçekleştirmek için her yolu denemelerini ve ilerlemelerini tavsiye ederiz.