Arel Rover Takımı Sponsor Arıyor!

Arel Rover Takımı Sponsor Arıyor!

1) Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Arel Rover Takımı, astronomiye gönül vermiş gençlerin kurduğu Arel Astronomi Kulübü üyeleri ile kurulmuştur. Daha sonradan farklı okul ve bölümlerden öğrencilerin de dahil olduğu Arel Rover Takımı 18 kişiden oluşmaktadır. Takımımız 4 alt takımdan oluşmaktadır. Bu takımlar; Makine-Tasarım, Elektro-Yazılım, Bilim ve Sosyal Medya-Sponsorluk ve Finans.

2) Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Misyonumuz:

Gelecekte uzaya gönderilebilecek şekilde rover tasarlayıp üretebilmek.

Vizyonumuz:

En yeni teknolojileri kullanarak uluslararası düzeyde Türkiye’yi en güzel şekilde temsil edip, edindiğimiz tecrübeleri Türkiye genelindeki lise ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere aktarmakla birlikte Türk gençliğini uzay araştırmalarında etkin kılmaktır.

3) Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Hepimizin ortak sorunu olan pandemi sürecinde evlere kapandığımız ve sosyal kısıtlamalara maruz kaldığımız bu dönemde iletişim halinde olmak ve takım çalışmalarında bulunmak bizleri karantinanın stresinden uzakta tutarak motive olmamızı sağladı. Fakat motivasyondaki en büyük unsur çalışmalarımızdan verim almak ve ilerleme kaydetmekti.

4) Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı, size kim/kimler mentorluk yaptı?

Daha önce uluslararsı yarışmalara katılmış rover takımlarına mentorluk yapmış olan Elektrik-Elektronik Mühendisi Çağrı Temel ile takım yapısı ve çalışma düzeni üzerinde birlikte çalışıyoruz.

İstanbul Arel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü Araştırma Görevlisi Ekrem Erol, takımımızın danışmanı ve mentoru olarak bizimle birlikte çalışmalarımızda aktif rol oynamaktadır.

5) Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Yeni kurulmuş bir takım olduğumuzdan dolayı takım düzeni ve çalışma metotlarını oluşturmakta zorluklar yaşadık. Bu zorlukları mentorumuz olan Çağrı Temel‘in destekleriyle üstesinden geldik. Takımın tüm üyeleri üniversite öğrencisi olduğundan, bir yandan devam eden eğitim süreci dolayısıyla Rover’a ayırabildiğimiz zamanın kısıtlı olması bizleri zorladı. Planlı ve programlı çalışma yöntemleri ve görev dağılımlarıyla bu sorunun üstesinden gelip zaman yönetimi sorununu çözdük.

Maddi yetersizlik sebebiyle tasarladığımız Rover’ın, elektronik ve yazılımsal parçaları maksimum kapasitede yapamıyoruz. ERC (European Rover Challange) bu sene katılan yarışmacılara 1 yıllık MATLAB&Simulink lisansı sağlayarak bizlere elektronik ekosistemimizi, parçaları henüz temin etmeden kurabilme ve test edebilme imkanı sağladı.

6) Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

2021 ERC ve 2021 Teknofest İnsanlık Yararına Teknoloji Afet Yönetimi kategorilerinde yarışmalara başvurularımızı gerçekleştirdik (rapor aşamasında).

7) Başka projeleriniz de var mı?

Şu an da yalnızca Rover projemiz var lakin önümüzdeki senelerde İstanbul Üniversitesi Roket Takımı ile birlikte çalışarak başlayacağımız bir roket takımı projesi hakkında çalışmalara başladık.

8) Neden sponsor arıyorsunuz?

Projemiz olan Rover’ı ortaya çıkarabilmek için gerek maddi gerek ürün/malzeme desteğine ihtiyac duymaktayız.

9) Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Vizyoner Genç takipçilerinin kendi ve ülkesinin geleceği için çalıştığını biliyor ve inanıyoruz. Vizyoner Genç takipçilerine önerimiz uğruna vakitlerini verdikleri projelerine, fikirlerine inansınlar, yardıma ihtiyaç duyduklarında hem Vizyoner Genç ailesine hem de diğer mecralarda seslerini duyurmaktan çekinmesinler ve her daim sıkı çalışmaya devam etsinler.

Takımın iletişim bilgileri:

Takım Kaptanı Furkan Uçar

E-mail: arelroverteam@gmail.com

Instagram: arelroverteam

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/arel-rover-team