Blog Asperger Sendromlu Mesut'un İlham Veren Hikayesi

Asperger Sendromlu Mesut'un İlham Veren Hikayesi

Asperger Sendromu çocukluk çağında tanısı konulabilen, yaygın gelişimsel bozukluk şemsiyesi altında yer alan ve yaşam boyu süren nöröpsikiyatrik bir bozukluktur. İlk kez Viyana’lı çocuk hekimi Hans Asperger tarafından 1944’te tanımlanmıştır. Dr.Asperger, bu çocukların kendi duygularını idare etme ve ifade zorlukları olduğunu, empati eksikliği ve toplumsal ipuçlarını anlamada güçlük çektiklerini öne sürmüştür. İlgilendikleri konu hakkında konuşurken küçük birer profesör kesildiklerini ama mimiklerin kullanımında, ses ayarında, dinleyicisinden gelen sözel-olmayan ipuçlarını almada sorunlar yaşadıklarını belirtmiştir. Ayrıca bu çocukların bazı alanlarda üstün özellikler gösterebildiklerini de bildirmiştir.

Asperger sendromu çoğu kez otizmle karıştırılmaktadır. Otizm ağır bir tablo olarak karşımıza çıkarken, asperger sendromu daha hafif bir düzeyde seyreder ve yüksek fonksiyonlu otizm olarak da tarif edilir. Sendrom, otizm ile temelde aynı sorunları paylaşır; ancak otizm kadar ağır ve belirgin değildir. Zekâ düzeylerinde sorun yoktur; hatta üstün zekâya sahip olanların sayısı oldukça fazladır.  Çok farklı alanlarda üstün yetenekli olabilirler; kimi çok güçlü bir hafızaya sahiptir, yıllar önce duyduğu bir olayı veya okuduğu bir kitabı satır satır hatırlayabilir; kimi yabancı dil öğrenmeye yatkındır, kısa zamanda birkaç yabancı dili öğrenebilir; kimi karmaşık matematik problemleri rahatlıkla çözebilir; kimi elektronik eşyalara meraklıdır, onları tamir eder ve hatta yeni aletler icat eder; kimi bilgisayar programlarında ve tasarım alanında uzmandır.

AS’yi bu konu ile ilgili alanlarda çalışan pek çok kişi için olduğu kadar sanatçılar, edebiyatçılar ve bilim insanları için de ilgi çekici kılar. Çünkü AS, insanın derinliklerini araştırmak için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Sinestezik ve üstün görsel zekâya sahip bu tür çocuklar, kendi derin yalnızlıklarında yaşamakta ve belli bir konu üzerinde yoğunlaşarak çok başarılı neticeler almaktadırlar.

Asperger (Yüksek Fonksiyonlu Otizm) ve Savant teşhisi konmuş 17 yaşındaki Mehmet Mesut UYGUN, İstanbul, Zeytinburnu 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıfta Bilişim Bölümünde, tam kaynaştırma eğitimine devam etmektedir.

Arabalara büyük bir ilgi duyan Mesut, büyüdüğünde ünlü bir türk araba tasarımcısı olmayı hayal etmektedir. Bu hayalini gerçekleştirmek için sürekli olarak araba çizimleri yapmanın yanı sıra çeşitli programları kullanarak bilgisayarda araba tasarımları yapmakta ve bunları 3D yazıcıda basmaktadır.

Ford Otosan Design Stüdyo tarafından Mesut Gölcük'e ve Sancaktepe’ye davet edilmiş, tasarımcılardan bilgiler almış ve çizdiği araba resimleri çok takdir görmüştür. Mercedes, Ford, Tofaş, Hyundai, Derindere ve Isuzu fabrikalarına geziler gerçekleştirilmiştir. Mesut’un dış dünyaya açılması ve klasik arabalara olan merakını gidermek amacıyla Koç Otomotiv Müzesi dâhil İstanbul’daki 4 otomotiv müzesi ve Ürdün, Amman’daki Kral Hüseyin Royal Müzesi ziyaret edilmiştir.ODTÜ, HALİÇ ve GAZİ Üniversiteleri Endüstri Tasarımı Bölüm Başkanlarından çalışmalarını takdir eden mektuplar almıştır ve İstanbul'daki altı alışveriş merkezinde yaptığı araba resimleri sergilenmiştir. Son olarak 2016 Ağustos ayında Karaköy Tünel girişinde İETT tarafından çalışmalarını içeren bir sergi düzenlenmiştir. Bunlara ilave olarak, Mesut’un yapmış olduğu çalışmalar çeşitli gazetelerde ve haber bültenlerinde de yer almıştır.

Ailesi ile birlikte yurt içi ve yurt dışında ziyaretlerde bulunan, sergileri gezen ve çalışmalarını gösterme fırsatını yaşayan Mesut'un çalışmalarını yakından inceleyelim.

2015 yılı Temmuz ayında Almanya/Frankfurt’taki Opel tasarım merkezinde Opel baş tasarımcısı Mark Adams’a ve Almanya/Wolfsbur’ta ki Volkswagen fabrikalarına, buralardan davetler alarak ziyaretler gerçekleştirildi. Aynı yılın Eylül ayı sonunda ise İtalya/Torino yakınlarında tasarım ofisi bulunan Mesut’u otomotiv tasarımı konusunda sürekli olarak teşvik eden BMW eski tasarım şefi ChrisBangle’a bir ziyarette bulundu.

Mesut Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık tarafından 19 Mart 2016 tarihinde Gebze'de ki Tübitak/Marmara Araştırma Merkezi’ne davet edildi. Orada kendisine Yerli Otomotiv konusunda bilgiler verildi. Daha sonra TÜBİTAK tarafından hediye edilen çizim tableti ile Mesut çalışmalarını yapmaya devam etti.

19-23 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Design Week Turkey’de Mesut’un çalışmaları sergilenmiş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybek standı ziyaret edilmiş ve kendisine TİM başkan vekili Tahsin Öztiryaki tarafından Geleceğin Tasarımcısı Ödülü takdim edilmiştir.

2 Aralık 2016 tarihinde Mesut Ankara Kahraman Kazan’da bulunan TUSAŞ/TAİ tesisleri ve Genel Müdür Sayın Dr. Temel Kotil ziyaret edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü, 14 Şubat 2017 tarihinde TV’lere Yerli Marka Otomotiv ile ilgili bilgilendirme toplantısında Ankara’da makamında Mesut’u kabul etti.

Mesut 2 Kasım 2017 tarihinde Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen 'Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni'' 'ne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından davet edildi.

Mesut, 27 Kasım 2017 tarihinde (TOGG) Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubundan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Akça tarafından makamında kabul edildi.

16 Aralık 2017’de Mesut, (TOGG) Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubundan Karsan Holdinge bağlı, HexagonStudio’yu ziyaret etti.

28-29 Mart 2018 tarihinde Konya Sanayi Odası tarafından Konya’da düzenlenen Otomotiv Sektörünün Geleceği Konferansında, Mesut’un sergilediği Otomobil Tasarımlarını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ziyaret etti. 

2 Nisan Dünya Otizm Günüde, 2019 başında sahneye konulacak Süper İyi Günler adlı tiyatro eserinde Mesut’un otomobil çizimlerinin yer aldığı tanıtım toplantısına katıldı. 

21 Mayıs 2018’de (TOGG) Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubundan Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Sayın Bora Koçak’la ISUZU fabrikasında bir araya geldi.

Mesut, 31 Temmuz 2018’de İTÜ’de Güneş Arabası ekibi tarafından çalışma atölyelerinde kabul edildi ve Güneş Arabası Projesi hakkında bilgi edindi.

21.09.2018 tarihinde Mesut, Pendik TEKNOPARK’ta yer alan Milli Gemi (Milgem) projesini geliştirip Pakistan’a ihraç eden STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik firmasını ziyaret etti.

Mesut, 11 Haziran 2019’da TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) merkezini ziyaret ederek, Sayın Hakan ÖZENEN’den bilgi aldı ve yaptığı futuristik otomobil tasarımlardan biri merkezde sergilenmeye başladı.

Mesut’un Klasik Otomobil Çalışmaları 28/30 Haziran tarihlerinde İstanbul-Tüyap’ta düzenlenen Klasik Otomobil Fuarında sergilendi.

17-22 Eylül 2019 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST'te 3 gün boyunca otomobil çizimleri sergilendi, standını İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve T3 Vakfı Başkanı Sayın Haluk Bayraktar ziyaret etti. Ayrıca, fuar esnasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK ile görüştü.

14-16 Ekim 2019 tarihlerinde 3 ülkeyi (İtalya, İsviçre, Fransa) kapsayan gezisi sırasında İsviçre, Cenevre’de bulunan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’ni ziyaret etti ve yetkililerden merkezin çalışmalarının yanı sıra, çok ilgisini çeken BİG BANG TEORİSİ hakkında bilgi aldı.

'Devrim’den, Devrin Otomobiline' başlığıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 27 Aralık 2019’da tanıtımı yapılan, Türkiye'nin Otomobili toplantısına katıldı ve haberi TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) Twitter hesabında yer aldı.

Mesut'un ''AKINCI SİHA'' çizimini Sayın Selçuk BAYRAKTAR 31 Mayıs 2020 tarihinde sosyal medya hesaplarında paylaşmıştır. Son olarak, Ağustos 2020'de Mesut’un ''Ayasofya-ı Kebir Cami-i Şerifi'' çizimi Cami görevlilerinin odasına asıldı.