Gündem Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi’nin Devir- Teslimi Gerçekleştirildi

Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi’nin Devir- Teslimi Gerçekleştirildi

“Türkiye ve AB (Avrupa Birliği) Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi” kapsamında üretilen 20 adet Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimi, ASELSAN A.Ş.’nin Macunköy tesislerinde, 16 Mayıs’ta düzenlenen törenle gerçekleştirildi. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca paylaşılan bilgiye göre, projenin %75’i Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı, kalanı ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlandı.

Düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; sınır güvenliğinde, birçok teknolojinin kullanıldığı bütünleşik ve entegre sistemlerden yararlanıldığını dile getirdi. Ayrıca savunma sanayisinden, teknolojik açıdan en optimum çözümleri sunmasını ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamada etkin olmasını beklediklerini de ifade etti.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ise konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Bu projede de olduğu gibi, ASELSAN olarak ülkemizin AB hedefleri doğrultusunda hem AB hem de NATO standartlarında tasarım ve üretimler gerçekleştirmekteyiz. İleriye dönük çalışmalarımız arasında, hızlı ve minimum insan katkısıyla sınır kapılarından geçişi sağlamak amacıyla yüz tanıma sistemleri dahil biyometrik sistemlerin geliştirilmesi gibi projeler yer almaktadır.”

AB çapında yeterliliği sağlayan tüm firmaların katılımına açık olan ihalede ASELSAN, en iyi fiyat ve teknik çözümü vererek birinci oldu. Proje kapsamında 57 adet güvenlik sistemi için toplam bedeli yaklaşık 30 milyon avro olan iki ayrı sözleşme imzalandı.

Hızır 4x4 aracı etrafında kurgulanan çözümde, araç üzeri elektronik sensörler ile sensörlerin birlikte çalışmasını sağlayan güvenlik yönetim yazılımı ASELSAN A.Ş. tarafından geliştirildi. Bu çerçevede araca; Türk Silahlı Kuvvetleri ile farklı ülkelerdeki askeri birliklerin de envanterinde olan ASELSAN ürünü Acar Kara Gözetleme Radarı, Şahingözü-OD Elektro-optik Sensör Sistemi, 9661 V/UHF Kara Telsiz Sistemi ve Seda Atış Yeri Tespit Sistemi araç üzerine entegre edildi.

Kabul testleri, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen ATEŞ Mobil Sınır Güvenlik Sistemi, Trakya sınırında kullanılarak hem yasa dışı göçmenleri hem de kaçakçıları tespit edecek ve Türkiye- AB sınır hattının güvenliğine katkı sağlayacak.

Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi, gece/gündüz olumsuz hava koşullarında askeri birliklerin kısa, orta, uzun menzilde mobil gözetleme ihtiyacını karşılayacak. Radarla tespit edilen bir hedef ya da atış yeri tespit sistemiyle belirlenen bir keskin nişancı atışı, sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebilecek ve takip altına alınabilecek. Ayrıca tüm bu görüntüler sürekli kaydedilecek.