Ayakları Yere Basmayan Festival; TEKNOFEST

Ayakları Yere Basmayan Festival; TEKNOFEST

Türkiye, kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2023 yılına doğru ilerlerken, belirlediği Küresel Güç Vizyonu doğrultusunda teknoloji, uzay, havacılık, savunma sanayii gibi alanlardaki yatırımını arttırıyor. Buna göre de bir istihdam ve yetiştirme politikası izliyor. 2023 mesajı taşıyan 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali de Türkiye’de bir ilki başardı. İki günde yarım milyon insanı ağırlayan festival, bu ziyaretçi sayısı ile de dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri oldu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 VAKFI) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, yakında açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanında gerçekleştirilen festivalde 4 gün boyunca havacılık gösterileri, yarışmalar, sergiler, simülasyon uygulamaları, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve birçok etkinlik düzenlendi.

Göklere bakan ve istikbali arayan bir nesil

Türk gençleri için eşsiz bir deneyim olan TEKNOFEST, “icat çıkarma” diye yetişen bir neslin aksine “göklere bakan ve istikbali arayan” bir neslin oluşmasına katkı sağlayacağını gösterdi. 7’den 70’e herkesi milli teknoloji hamlesi için seferberliğe teşvik eden festivalde, Dünya Drone Şampiyonası, Hackİstanbul, Hackathon, İHA-İKA, Su Altı, Robotik Fetih, Sürü İHA, Yapay Zeka, İnsanlık Yararına Teknoloji, Robotaksi, Savaşan İHA, TÜBİTAK İHA, Model Uydu ve Model Uçak gibi 14 farklı kategoride Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları yapıldı.

Milli gururumuz Türk Yıldızları, Solo Türk, paraşüt timi, 129 ATAK Helikopteri, TB2 Silahlı İHA ve Türkiye'nin ilk profesyonel Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk ile kızı Türkiye'nin ilk Profesyonel Kadın Akrobasi Pilotu Semin Öztürk'ün akrobasi gösterileri hayranlıkla izlendi. Gökyüzünde harmandalı yapan Atak Helikopterleri büyük alkış aldı.

Her yıl düzenlenecek olan TEKNOFEST havacılıktan otomotive, su altı araçlarından alternatif enerjiye, yapay zekadan otonom araçlara kadar uzanan etkinliklerle Türk gençlerinin milli teknoloji üretme ve geliştirme kabiliyetlerini geliştirmeyi ve ülkeye ekonomik katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız