Duyuru B-Dispate Takımı Sponsor Arıyor!

B-Dispate Takımı Sponsor Arıyor!

1-) Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir?)

2018 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Makine Mühendisliği, Elektrik - Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri tarafından kurulan proje ekibidir. Teknofest sponsorluğunda Türkiye'de düzenlenen TÜRKSAT Model Uydu ve TUBİTAK İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışmalarında üniversitemizi ve ülkemizi hem ulusal hem de uluslararası platformlarda temsil etmektir. Takımımız kendi alanında donanımlı 18 kişilik öğrenci kadrosu ile yarışmadan iyi bir derece almayı amaçlamaktadır ve bu uğurda inanarak bir araya toplanarak yola devam etmektedir.

2-) Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyonumuz; ulusal ve uluslararası düzenlen Model Uydu ve İnsansız Hava Aracı (İHA) organizasyonlarında üniversitemizi ve ülkemizi bu platformlarda temsil etmektir.

Misyonumuz; hedeflerimiz doğrultusunda takımımız ile birlikte istikrarlı bir şekilde çalışmalarımıza devam edip, takım olarak kendimizi sürekli geliştirmektir. Bu uğurda takım olarak birbirine kenetlenmiş ve karşımıza çıkan bir çok sorunda birbirimize destek çıkarak daha ileriye gitmekteyiz.

"BİR GRUP MÜHENDİSİN HAYALLERİNE GİDEN YOLCULUK" Mottosu ile hayallerimize inançlı ve azimli bir şekilde yaklaşım sergileyerek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Okulumuza ve ülkemize liyakatli olmak için düzenli ve azimli bir şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

3-) Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Biz biliyoruz ki Türk gençliği olarak asıl ihtiyacımız olan şey çok çalışmak… Çok çalışıp ülkeyi daha ileriye, hep ileriye, en ileriye götürmek. Bizlerde bu uğurda inandığımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyip çalışmalara devam etmekteyiz.

4-) Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Bizler hocalarımızın öğrettiği teorik bilgileri pratiğe döküyoruz. Tabii ki takıldığımız yerler oluyor ve hocalarımızdan yardım alıyoruz ama son çaremizde diyebiliriz. Çünkü deneyerek, tecrübe ederek doğru bilgiye daha iyi bir şekilde ulaştığımızı düşünüyoruz.

5-) Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Şuan da içinde bulunduğumuz pandemi durumu ilk ortaya çıktığında gerçekten çok zorlanmıştık ama inandığımız tek bir şey vardı o da istediğimiz zaman her şeyi yapabileceğimizdi. Fakat bazı sorunlar maddi imkansızlıklardan dolayı ortaya çıkıyor. Örneğin 2019 yılında Teknofest Model Uydu Yarışmasında yarışmaya son 2 gün kala yarışma zamanlarında sağlanan otelde test yaparken devre kartımızın yanması sonucunda yarışmayı 23. olarak tamamlamak durumunda kaldık. Bu ve bunun gibi maddi sorunlar bizlerin çalışmalarını yavaşlatıp, istenileni yapmamıza engel olmaktadır.

6-) Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

İlk olarak Cansat Competition 2019 katılarak dünyanın en iyi üniversitelerinin olduğu yarışmayı 42. sırada tamamladık. Aynı sene içerisinde pes etmeyerek Türksat Model Uydu Yarışması 2019’a katıldık. Maddi imkansızlıklardan dolayı yarışmayı 23. olarak tamamladık. 2020 yılında ise finallere 1. olarak katılım sağladığımız Türksat Model Uydu yarışmasını 10. olarak tamamladık. Bu sene ise ekibimizi büyüterek 2 farklı yarışmaya katılım sağlayacağız. Bunlar; Türksat Model Uydu Yarışması 2021 ve TUBİTAK İnsansız Hava Araçları 2021’dir.

7-) Başka projeleriniz de var mı?

Şuan için bahsetmiş olduğumuz projelerimiz dışında bir projeye katılım sağlayamayacağız ama ilerisi için düşüncelerimiz tabii ki bulunmaktadır. Bunlar; dünyanın yörüngesine bir uydu çıkarıp kendi yapmış olduğumuz uydumuzu fırlatmak. İnsansız hava aracı konusunda ise türbin jet motorlu insansız hava araçları hakkında literatür araştırmaları yapmaktayız.

8-) Neden sponsor arıyorsunuz?

Bizler ne kadar çok çalışıp bazı şeyleri öğrenmiş olsak da bunları deneyerek test etmemiz gerekmekte. Böylelikle emin adımlarla adımlarımızla inandığımız bu yolda durmaksızın devam etmemiz için sponsorluğa ihtiyaç duyuyoruz.

9-) Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Üniversiteye yeni katılmış arkadaşlarımızın takım çalışmasını, takım ruhunu ve sorumluluk bilincini deneyimleyebilecekleri bir olanak aslında. Bunun ile kalmayıp aslında iş hayatına başlamadan süreçlerin nasıl ilerleyebileceğini görebildiği bir imkân. Süreç genelinde yaşayacağınız her duyguyu takım arkadaşlarınızla paylaşarak her anı üzüntüsüyle ve mutluluğuyla birlikte yaşamak. Yarışma süreci ise bambaşka bir heyecan. Üretimini gerçekleştirdiğin ve her şeyini senin yaptığın ürünün yarışmada boy gösteriyor olması inanılmaz bir deneyim ve tecrübe yaşatmaktadır.

https://bdispate.com/