Barbaros Takımı ile Söyleşi

Barbaros Takımı ile Söyleşi

Deneyap Trabzon Teknoloji Atölyesi öğrencileri olarak faaliyetlerini sürdüren ve geliştirdikleri su altı sistemleri ile öne çıkan Barbaros Takımı Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Barbaros Takımı’nın kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız? 

Barbaros Takımı: Barbaros Takımı, genç yaştaki bizlerin gelişen Türkiye teknolojisine katkıda bulunması için kurulmuştur. Ülkemizin teknolojide önde olan ülkelerle yarışması ve öne geçme isteğimiz bizleri bu yola çıkmaya sürükledi.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Barbaros Takımı: Vizyonumuz; teknoloji alanında oldukça verimli ve yenilikçi projeler yaparak, ülkemizin gelişmesine elimizden geldiğince katkı sağlayan memnuniyeti ilke edinmiş örnek bir takım olmak.

Misyonumuz; üretken, yenilikçi ve çalışkan bir kadroyla Türkiye Teknoloji Hamlesi’ne katkıda bulunma çabası içinde uluslararası düzeyde kaliteli çalışmalarla dünyada ülkemizi temsil etmek ve biz gençlerin de bunu başarabileceğini herkese kanıtlamak.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder
misiniz? 

Barbaros Takımı: Takım üyelerimizin her birinin çeşitli bireysel tecrübeleri bulunmaktadır. Deneyap Trabzon Teknoloji Atölyesi öğrencileri olarak bir araya gelerek bu takımı kurduk ve ilk deneyimimiz TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2020 olacak.

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Barbaros Takımı: Takımımız Trabzon Deneyap Teknoloji Atölyesinde eğitim gören, 6 öğrenciden oluşmaktadır. Ayrı ayrı okullardan Deneyap Atölyeleri sayesinde birleşmiş olan bizler bir takım oluşturmanın sevinci ve heyecanı içerisinde zoru başarmak için yola çıktık.

Defence Turk: Barbaros Takımı’nın hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Barbaros Takımı: Şuan gündemimizde bulunmakta olan yarışma, elemelerinden başarıyla geçtiğimiz ve hala çalışmalarına devam ettiğimiz TEKNOFEST İnsansız Su altı Yarışması’dır. Takım üyelerimizin takımımız kurulmadan önce katıldığı birçok yarışma için çalışmalarımız hala devam etmektedir. TEKNOFEST’ten edineceğimiz tecrübeyi değerlendirmek için farklı yarışmalara ve sergilere katılmayı planlıyoruz

Defence Turk: Pandemi sürecini çalışmalarınız açısından nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Barbaros Takımı: Pandemi süreci fiziksel olarak bir toplulukta bulunmamızı oldukça kısıtlasa da çalışmalarımızı sanal konferanslar ile devam ettirerek çalışmaya hız kesmeden devam ettik. Her ne kadar zor bir dönem olsa da biz bu dönemi en az zararlarla atlatma uğraşındayız. Tüm sağlık tedbirlerimizi alarak atölyelerimizde çalışmalarımıza son hız devam etmekteyiz.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Barbaros Takımı: Projelerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan, çalışmamız için bize imkan sağlayan, maddi manevi her zaman yanımızda olan Trabzon Gençlik Merkezi ve Trabzon Türk Telekom Spor Klübü’ne teşekkür ederiz. Teknoloji alanına meraklı bizler gibi lise yaşlarındaki hatta daha küçük yaşlardaki arkadaşlarımız için birçok araç ve kaynak internette fazlaca bulunmakta. Ebeveynlerimizin çocuklarında bu yetenekleri araması ve böyle bir yeteneği saptamaları durumunda çocuklarını bu alanda bilgi edinebilecekleri kaynaklara, eğitimlere, yarışmalara yönlendirmeleri ülkemiz adına çok iyi işler yapılabilmesine öncülük edecektir. Bir rehber aracılığı ile ilgi duyduğumuz alanlara yönelmek  ülkemizi geliştirmekte önemli rol oynayacaktır. Büyük ve güçlü Türkiye’yi oluşturmak biz gençlerin elinde.

Defence Turk:  Barbaros Takımı' na sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar 15 teknoloji takımı ve savunma kulübü ile söyleşi gerçekleştiren Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan ekiplerin sesi olmaya devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize info@defenceturk.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Defence Turk

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.