Başarılı İnsanların Uyguladığı, Hayat Kolaylaştıran Alışkanlıklar

Başarılı İnsanların Uyguladığı, Hayat Kolaylaştıran Alışkanlıklar

Günümüzün başarılı iş insanları, girişimcileri ve fikir önderleri, başarılarını basit alışkanlıklara borçlu olduklarını röportajlarında üstüne basarak belirtiyorlar. Bu insanlar, hayatları ne kadar yoğun olursa olsun, kendileri için belirledikleri rutinden şaşmayarak hayatlarına başarıyı çekebiliyorlar. 

Başarılı insanların hayatlarından örnek alarak hazırladığımız listeyle birlikte siz de hayatınıza başarıyı çekmek istiyorsanız okumaya devam edin. 

1) Yeni Deneyimlere Kucak Açın

Bazen, yataktan kalmak ve güne başlamak bile size zor gelebilir. Bir sonraki günü düşünerek kendinize yüklediğiniz stres, iş yerinizdeki, okulunuzdaki ve en önemlisi yaşamdaki performansınıza olumsuz etkide bulunabilir. Kendinize her gün ya da her gün olmasa da birkaç günde bir yeni şey deneyimleyeceğinize dair söz verin. Yeni şeyler keşfetmek, bir sonraki güne, haftaya, aya dair endişelerinizi azaltarak, endişelerinizi heyecana çevirmenize yardımcı olacaktır.

Yeni şeyler deneyimlemek için her hafta ekstrem bir spor yapmanıza gerek yok. Metroya giderken farklı bir yoldan gidin. Öğle arasında “Asla yemem!” dediğiniz bir yemeğe şans tanıyın. Hafta sonu evde oturmak yerine yakın çevrede kendinize bir tatil planlayın. Deneyimlediğiniz şeyler, size ilham olarak geri dönecektir.  

2) Kafanızı Toparlamak İçin Oyun Oynayın

Ders çalışırken veya işlerinizi toparlamak için uğraşırken yorgun ve üretkenlikten uzak hissedebilirsiniz. Günün gerginliği, gelecek stresi, küçük kafa karışıklıkları derken beyin, odaklanmaya ve verimli çalışmaya izin vermez. Böyle anlarda küçük oyunlar oynayarak beyninizi mevcut sorunlardan uzaklaştırabilir, böylece daha rahat bir biliçaltı ile gününüze devam edebilirsiniz. Lego, oyun hamurları, telefonunuzla oynayabileceğiniz basit oyunlar sizin için yeterli olacaktır.

3) Spor ve Meditasyonu Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Sporun fiziksel ve psikolojik katkıları saymakla bitmez. Belli periyotlarda yapacağınız düzenli bir spor, hayatınızda sizi daha kararlı kılacak, enerjinizi dengeleyecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sabahları veya akşamları yarım saatlik yürüyüşler yapmak, evde yapabileceğiniz basit egzersizleri alışkanlık haline getirmek ve bunları olabildiğince farklı şekillerde, ortamlarda gerçekleştirmek veriminizi eski hayatınıza oranla çok daha iyi hale getirecektir. Sporun yanında zihninizi sakinleştirecek 15 dakikalık meditasyon seansları da veriminizin ve mutluluğunuzun artmasında oldukça büyük katkı sağlayacaktır.

4) Pozitif Kalabilmeyi ve Şükredebilmeyi Bilin

Herkesin hayatında çeşitli nedenlerden dolayı stres ve belirli zorluklar olabilir. Sahip olduklarımıza minnettar olmak ise mutluluğun esas anahtarıdır. Her sabah uyandığınızda arkadaşlarınıza, ailenize, işinize, okulunuza ve daha birçok şeye sahip olduğunuzu hatırlayıp minnettar olmak, güne mutlu şekilde başlamanıza, dolayısıyla gün içerisinde verimliliğinizin ve yaratıcılığınızın artmasına yardımcı olacaktır.

5) Belirli Bir Hayat Planını Edinin

Verimliliğin anahtarı, planlı olmaktan geçer. Belli bir dönem içerisinde yapmayı unutmamanız gereken şeyleri, toplantılarınızı, ödevlerinizi not aldığınız bir defter edinmeniz, hem önemli tarihleri hatırlamanıza yardımcı olacak hem de zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.