Bayraktar Mini İHA, Ukrayna’da Görüntülendi

Bayraktar Mini İHA, Ukrayna’da Görüntülendi

Yerel kaynaklar tarafından yayımlanan videoda Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar Mini İHA’nın Ukraynalı askerler tarafından cephede aktif bir şekilde kullanıldığı görüntülendi. Bu kapsamda askerlerin İHA’yı Rus birliklerini gözlemlemek ve topçu atışlarını düzeltmek için kullandığı ifade edildi.

Ukraine Weapons Tracker adlı Twitter sayfasına göre Baykar, savaşın başında Ukrayna’ya 24 adet Bayraktar Mini İHA hibe etti.

Bayraktar Mini İHA

Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal bileşenleri ile Türkiye’nin ilk mini robot hava aracı sistemidir. Baykar Savunma Ar-Ge ekibinin yoğun çalışma ve gayreti ile geliştirilen sistem tüm testleri başarı ile geçerek ilk olarak 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunulmuştu.

Yüksek Çözünürlüklü Kamera

12000 F. İrtifa

2+ Saat Uçuş

Gece Uçuş

Karıştırma Altında Uçuş

30+ Km Haberleşme

FHD Dijital Veri Link

10X Optik/32x Dijital Zoom

-20°C ile +55°C Arası Uçuş

Bayraktar Mini İHA üzerinden geliştirilen Bayraktar Mini İHA D ise selefine göre 2 kattan daha fazla haberleşme menziline sahip olacak. Azami irtifası 3 kat artırılarak 12.000 F. çıkarılan yeni sistemin uçuş süresi de 2 kattan daha fazla olacak.

 

Kaynak: defenceturk