Blog Bayraktar TB2'nin Yeni Adresi: Bangladeş

Bayraktar TB2'nin Yeni Adresi: Bangladeş

Türkiye’nin Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Bangladeş merkezli prothomalo’nun sorularını yanıtladı. Bu bağlamda Turan, Baykar’ın geçtiğimiz günlerde Bangladeş’e Bayraktar TB2 SİHA tedarik etmek için Bangladeş Silahlı Kuvvetleri ile anlaşma imzaladığını aktardı. Teslimatların adedi ve ne zaman başlayacağına dair ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türk firmalarının Bangladeş tarafından düzenlenen deniz ekipmanı temini ihalelerine de katıldığını aktaran Turan, Bangladeş Mühimmat Fabrikası’nın bir Türk firması ile ortak top mühimmatı üretimi için anlaşma imzaladığını hatırlattı. Farklı alanlarda da iş birliklerinin yapılabileceğini aktaran Büyükelçi, çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Bayraktar TB2 SİHA

STM’den Bangladeş’e Ada sınıfı korvet teklifi iddiası

Bangladeş merkezli Defseca tarafından aktarıldığı üzere Türkiye, Bangladeş’e 8 adet Ada sınıfı korvet teklif etti. STM tarafından yapılan teklif, teknoloji transferini de içermekte. Ek olarak korvetlerin büyük kısmının Bangladeş’te inşa edileceği aktarılmakta.

Bangladeş’in 32 hücreli Dikey Atım Sistemi istediği ve bu sebepten dolayı geminin uzatılabileceği ifade edilmekte. Bangladeş’in gemi üzerindeki sensör donanımını ise Batı kaynaklı (İngiliz, Fransız, İtalyan) olarak kullanmak istediği iddialar arasında.