Blog Bir Fikrim Var: Bireysel Hava Taşıma Sistemi

Bir Fikrim Var: Bireysel Hava Taşıma Sistemi

1) Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Tayfun ÇELİK, 1996 Ordu doğumluyum. Makine Mühendisi oldum annemin, babamın ve devletimin desteğiyle. Lise hayatımda hiçbir belge almama rağmen kendi bölümümde okulumda 3.sıradaydım. Üniversite de ise birçok başarısız girişimim oldu. Biriside aralarında en çok istediğim bireysel hava taşıma sistemiydi. Motor seçimi ve pervane seçiminin yapacağımız sistemin en temel ihtiyacı olduğunu biliyordum. Motorlar ve sistem kurulumu tek bir kişinin üstlenebileceği sorumluluklardan değildir. Bir ekibe ve büyük bir maddi gelire ihtiyacınız vardır.

2) Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Günümüzdeki hava araçlarından farkı şudur, Rotası önceden belirlenmiş ve uçuş süresi boyunca kendi GPS sisteminin koordinatlarına göre gelişmiş sensörlerle desteklenmiş emniyet katsayısı yüksek bir sistem geliştirmektir. Tabi ki görsellik ve reklam ön plandadır. Lityum İyon Pilleri Ametallerle tepkimeye girdiklerinde kapasitelerin arttığını ve borun bir ametal olduğunu duyduğumda bir pil teknolojisiyle aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

3) Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Bu projeyi hayata geçirme isteme sebebim şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak,
  • Ülkemizin Havacılık sektöründe dünyanın en gelişmiş ülkesi haline gelmesini istemem,

Çevre dostu enerji kaynağıyla ülkemizde bol bulunan bor ve lityum iyon pil teknolojisi geliştirerek yenilenebilir ve depolanabilir enerji kullanımında Türkiye Cumhuriyetinin çığır açması Ülkemize getirecek istihdam ve ulaşım sektöründe yeni bir çağ açmış oluyoruz.

4) Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Neden bana yatırım yapılmalı çünkü ülkemizin kaynağı az ve yatırım yapılacak alan alan çok iyi seçilmelidir. Yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtların yerini alacak, Ulaşım kara yolundan devam ettiği sürece karayollarında sürtünme ve kayıpların yerini bu enerji kaynaklarının alması gerekiyor. İçten yanmalı motorların verimi çok düşük. Ekosistemi çökerttiğini ve küresel ısınmaya sebep olduğunu görüyoruz.

5) Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

5 Yıl motivasyonu yüksek ekip ve imkânlar doğrultusunda bu sistemin geliştirilmesi ve uygulanması mümkündür. Pil teknolojisi ve Havacılık sektörü iyi durumda fakat çığır açma konusunda yenilikçi bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.

6) Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Okurlarıma şunu söylemek istiyorum. Ne olursa olsun hayallerinden vaz geçmesinler. Kimsenin senin ellerinden almasına izin vermesinler, İmkânlarını zorlasınlar. Hayallerinin peşinden koşsunlar ama bastıkları yerlere baksınlar. Sağlam bassınlar yani… Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim !927 de ; Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk İstikla l ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’ Demiştir. Bunun üzerine fazla söze de gerek yoktur.