Bir Fikrim Var: Cankurt

Bir Fikrim Var: Cankurt

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Abdullah Karakoç. Karabük üniversitesi bilgisayar mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yozgat'ta ikamet etmekteyim. İlkokuldan beridir teknoloji tasarım ve yazılıma ilgim var ve bu ilgiden dolayı bilgisayar mühendisliğini tercih ettim. Hayata geçirilmeyi bekleyen birçok fikrim var ve şuan bunları projeye dökmeye başladım.

  

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projem, Titanic etrafını turistik amaçlı incelemeye giden ve deniz altında patlayan OceanGate firmasına ait denizaltı olayından sonra kafamda oluşmaya başladı. İçimden acaba batan ve arızalanan gemilere nasıl yardımcı olabileceğimi düşündüm ve bu fikir aklıma geldi. Daha sonra bu fikri ilerlettim ve bir projeye dönüştürmeye karar verdim.

  

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemin amacı okyanusta veya denizde arızalanan, bozulan veya batan gemi, tekne, denizaltı vb. taşıtların ilk yardım ihtiyacını hızlı bir şekilde gidermek. Okyanusa veya denize belirli aralıklarla platformumuzu kuracağız. Bu platform deniz üzerinde yüzebilecek ve platform üzerine dikey iniş kalkış yapabilen drone veya ihalar inip kalkabilecek. Platformda yapay zeka ile donatılmış iha veya drone'u şarj etmek için güneş paneli, rüzgar tribünü veya dalgadan elektrik üretebilen sistemler olacak. Uçacak olan cihazımızın elektrik ihtiyacını burdan karşılayacağız. Yapacağımız dikey iniş kalkış yapabilen bir insansız hava aracına ilk yardım kitleri, şişme yelekler ve şişme botları yerleştireceğiz. Arızalanan veya batmakta olan gemi kurduğumuz sisteme otomatik veya manuel ilk yardım bildirisi gönderecek. Bu bildiriyi ona en yakın olan İHA platformumuz alacak ve tamamen otomatik olarak hızlı birşekilde havalanacak, ilk yardım sinyaline doğru yol alacak, yardım isteyen veya batmakta olan geminin üzerine geldiğinde havadan bu ilk yardım kitlerini ve şişme yelek/botları üzerlerine bırakacak. Daha sonra tamamen otomatik olarak tekrar havalandığı platforma dönecek. Arızalan veya bakıma ihtiyacı olan ihalar ana merkezimize otomatik servis talebi gönderecek ve servisimiz bu durumlara müdahale edecek. Bu platformu deniz araçlarının okyanusta veya büyük denizlerde geçiş güzergahının büyük olup, ilk yardımın geç ulaştığı ve zor olduğu yerlere kuracağız.

  

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Tüm Dünya'da okyanus/denizlerde veya ilk yardımın zor olduğu buzullar da yaşanan kazalarda ve batma durumlarında yardım gemilerinin müdahalelerin çok geç olduğunu ve bu alanda çok büyük bir eksikliğimiz olduğunu farkettim. Yardım gemileri ve araçları gelene kadar oradaki insanların hayata tutunmaları için bu projeyi hayata geçirmek istiyorum. Bu projenin bu eksikliği kapatacağına inancım tam.

  

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Bu projemin sağlayacağı en büyük fayda insan canı. Geleneksel yardım araçları kaza veya ilk yardım ihtiyacı olan deniz taşıtına ulaşana kadar tam otomatik, deniz ve okyanusları ağ gibi saran hava araç ve platformlarımız çoktan sinyalin geldiği bölgeye ulaşıp ilk yardım ekipmanlarını kazazedelere havadan bırakmış olacak.

  

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bana yatırım yapılması gerektiğini düşünmenin en büyük sebebi insan canı. Bu proje tamamen yapay zekasını kullanarak, tam otomatik şekilde acil müdahale yaparak açık sularda kazaya uğrayan binlerce insanın hayatını kurtacak. Benim buna inancım tam. Ayrıca başka ülkelerle de anlaşıp bu platform ağını o ülkelerin gemilerinin seyahat güzergahı üzerine kurabiliriz böylece burdan parada kazanabiliriz, ama hiç bir para kazandığımız bir insanın canı bile etmez.

  

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Bu projeyle ilgili ilk planım kısa sürede tasarım aşamasını bitirip, parçalarını ayarlayıp 2024 teknofestine katılabilmek. Bu projenin teknofestde başarılı olduktan sonra yurt dışındaki yarışmalarda da başarılı olup dikkatleri bu proje üzerine çekmek istiyorum. Bu sayede projemi desleyecek şirket veya sponsorlar bulup bu projeyi tamamen gerçek hayata dönüştürebilirim. Son olarak projemin 5 yıl sonra Elon Musk'ın uzayı uydularla sardığı gibi benim Cankurt platformumunda tüm Okyanusu ağ gibi sardığını görüyorum.

 

E-posta: abdullahkrkc1453@gmail.com