Bir Fikrim Var: Duruşma Takip Yazılımı

Bir Fikrim Var: Duruşma Takip Yazılımı

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Ömer Faruk Eyüpoğlu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk son sınıf öğrencisiyim. Öğrencilik sürecimde birçok hukuki alanla ilgilenerek makaleler yazarak yayınladım. Farklı hukuk bürolarında çalışarak deneyimler elde ettim.

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Öğrencilik sürecimde çalıştığım hukuk bürolarında avukatların şikayetçi oldukları ve yakındıkları bir konu olduğunu fark ettim. Bunun üzerine bu sorun hakkında düşünerek çözüm bulmaya çabaladım. Sonucunda ürettiğim fikrin işe yarayacağını düşünmekteyim.

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Günümüzde adliyelerde hala mübaşir uygulaması devam etmektedir. Günümüz uygulamaları ve gelişen teknolojiye baktığımızda bu yöntemin ilkel bir yöntem ve çok da kullanışsız bir iş görme yöntemi olduğunu görüyoruz. Ek olarak avukatlara duruşmaları için verilen saatte duruşmaların görülmediği; mahkemeler önünde sürekli kendi sıralarının gelmesini beklendiğini hatta sabah olan duruşmaların adliye kapandıktan sonra duruşmaların görüldüğü örnekler bile bulunmaktadır. Buna bağlı olarak bir çözüm üretilmesi zaruri olmuştur. Benim fikrim basit bir yazılım uygulaması ile bu sorunun ortadan kalkacağıdır. Adliye salonlarının önüne duruşma sıralarının bulunduğu bir ekran koyulması gerekir. Bu ekran da online bir yazılım sistemi ile duruşmalar sıralanacaktır. Avukatlar telefonlarından duruşmaların görüldüğü servere girerek duruşmaya katılıp katılmayacağını, mazeret gönderdiklerini veya gecikme gönderildiğini işaretleyerek göstereceklerdir. Duruşmanın canlı takibini telefonlarından katıldıkları serverde görebilecekler; hangi dosya içeri alındıysa kendilerinin sırasını buna göre takip ederek adliyedeki işlerini halledebilir veya kendi istekleri doğrultusunda davranabilirler. Kendilerinin sırası yaklaştığında mahkeme önüne gelerek duruşmalarına katılabilir ve böylelikle duruşmalarında dosyaları düşmesin diye mahkeme önünde saatlerce beklemek zorunda kalmazlar. Avukatların bu durumdan çok muzdarip olduğu neticesiyle bu fikri hayata geçirerek kolaylaşmasını sağlamak istemekteyim.

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Avukatların bu durumdan çok mustarip olduğu neticesiyle bu fikri hayata geçirerek kolaylaşmasını sağlamak istemekteyim.

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Duruşmaların görülmesindeki karmaşa ve mahkeme önündeki kalabalıklığın giderilmesi aynı zamanda duruşmaların hızlanarak işlerin daha çabuk ve kolay halledilebileceğini düşünmekteyim.

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

İstanbul barosunun bu konu hakkındaki yoğun şikayetlere rağmen yetersiz kalması, Basit bir yöntem ile yargının hızlanarak ilerlemesi, Avukatların duruşma bekleme konusunda mağduriyetlerinin çözümlenmesi, Maliyetinin çok düşük olması.

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Elimden geldiği kadar bu projeyi hayata geçirmek istemekteyim. En yakın zamanda başarı elde edeceğini düşünüyorum. Sadece sesimi duyurmam gerektiği görüşündeyim. 5 yıl sonra umarım fikrimin uygulandığını göreceğim.