Bir Fikrim Var: Elzem

Bir Fikrim Var: Elzem

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? 

Merhaba ben Ayhan, Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.

 

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Ortaya çıkış hikayesinin Teknofest'e katılma fikri ile çıktığını söyleyebilirim. Oradaki kategorileri ve projeleri inceledikçe aklımda bir fikir oluştu. Eskilerin dediği gibi "ya yapılmayanı yapacaksın ya da yapılanın en iyisini yapacaksın." Bu söz üzerine kafa yordukça ELZEM projesi ortaya çıktı ve bunu ileriye taşıma kararı aldım.

 

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz? 

ELZEM Projesinden kısaca bahsetmek gerekirse otonom bir araç ile İHA-Drone'un birleşimi diyebiliriz. Özel saha operasyonlarında, keşif gezilerinde veya sadece muharebe alanında değil arazi araştırmalarında da kullanılabilecek modüler bir araç olması görüşündeyim. RC (Radio Control) Model araç boyutlarında olması planlanıyor. Uzaktan kontrollü ve en önemli özelliklerinden birisi sesi yalıtımlı bir şekilde minimalize indirmek olacaktır. Drone kısmına da yine aynı kumanda sayesinde bir tuş ile geçmesi planlanıyor, geriye katlanan tekerlek ile birlikte gövdeden çıkan pervaneler ile dengeli bir biçimde uçması planlanıyor. Bir araç olduğu için gerekli Aerodinamik çalışmalarla beraber uçması için gerekli hafiflikte olmalı bunu da göz ardı etmeden beyin fırtınası yapmaktayız. Aksi bir durumda veya karşı tarafı geçmesi ile birlikte teknoloji keşfini ve veri kaybını önlemek için kendini imha tuşunun da bulunacağı geliştirme aşamasındaki projemizin farklı bir önerisi olarak göze çarpmakta.

 

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz? 

Çünkü bu projeye inanıyorum. Başarılı olacak, olmalı. İHA üretiminden daha kısa sürede üretimi olabileceğinden dolayı kullanıma hemen sunulabilir, bununla birlikte gerekli saha araştırmalarında sessiz ve hareketli bir otonom araç ELZEM’in çıkışında keşif adeta çantada keklik olacak. Üzerindeki donanım sayesinde eş zamanlı veri aktarımı sayesinde muharebe tarihinde İHA ile birlikte eş zamanlı çalışması durumunda olayların seyri geçekten değişecek.

 

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Projemizin gerekli yatırımı gördüğü taktirde hızlı bir şekilde üretime başlanabileceği düşüncesindeyim. Sektör bazlı düşünürsek Yerli-Milli olmasıyla birlikte ekonomi olarak da katkı sağlamış olacağız. Bir değer üretmiş olacağız. Yapısı ve aksamı gereği birçok sektör ile birlikte iç içe olacağını belirtmek gerekir. ELZEM'i sadece maddi bir getiri olarak değil aynı zamanda da gerekli keşif çalışmalarında ve kullanılacağı konumda ciddi derecede maliyetleri önlemekle beraber birçok sektörün tekrardan kalkınmasına da örnek olacaktır.

 

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Kendimce aldığım eğitimlerde her zaman kendime değer katma taraftarı oldum. Yatırımın bana değil Projemiz olan ELZEM'e yapılması görüşündeyiz. Bu farklı olacak ve gerçekten bazı şeyleri değiştirecek. ELZEM'i sadece otonom bir araç olarak değil katlanabilir kanat yapısı ile birlikte Drone olarak da düşünmek gerekir. Şayet gerekli yatırım ve desteği gördüğü taktirde başta sadece bir keşif aracı olarak görülse de ilerisi için vazgeçilmez bir donanıma sahip sürücüsüz keşif aracı olacağından eminim. Aynı soru yıllar önce İHA için de sorulmuştu. Geç kalmamak gerek.

 

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

5 yıl içerisinde Teknofest'de Allah’ın izni ile inşallah birinci çıkarak firmalardan gerekli desteği aldıktan sonra AR-GE çalışmalarına başlamış olabiliriz ve hatta bununla birlikte sahada aktif rol almasını da sağlayabiliriz. Ne de olsa önümüzde 5*365 gün var. Zafer inananlarındır. Biz yola devam ediyoruz. 

 

E-posta: ayhancydm9@gmail.com