Bir Fikrim Var: Fotoelektrik Enerji İletimi ve Yüksek Verimli Güneş Panelleri

Bir Fikrim Var: Fotoelektrik Enerji İletimi ve Yüksek Verimli Güneş Panelleri

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba. Adım Yusuf. İstanbulda yaşıyorum. Çocukluktan beri bilimle ilgileniyorum.

 

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Teslanın kablosuz elektrik projesini düşünürken bir anda güneşten gelen enerjiyi de solar paneller ile yakaladığımız ve bunu geliştirip enerji transferi yapabileceğimiz fikri geldi.

 

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Fotoelektrik etkinin etkinliğini arttırmak için 3 boyutlu bir mimari düşünüyorum. Bu mimaride amaç fotoelektrik etkiyi sağlayamayan fotonları geçirip bir alt plaka kısmında yakalamak. örneğin %2 fotoelektrik etkiye sahip ve %0.1 soğurma oranı ile %97.9 oranında saydam bir fotoelektrik cam düşünün. bu plakalardan 50 tanesini alt alta koyup en alt kısma da foton yansıtıcı bir levha koyarsak fotonların yüksek verimlilik ile 3 boyutlu olarak yakalanması ve yinede yakalanmayan fotonların alttaki yansıtıcı levha yardımı ile tekrardan yukarı doğru giderken yakalandığını düşünün. Bu teorik olarak çok yüksek verim almamızı sağlayabilir. verdiğim örneğin teorik kaybı %5 olacaktır tabi pratiğe dökersek %10 dahi olsa gelen ışığın %90 lık kısmını kullanabiliriz demektir. Bu oldukça yüksek bir verim. Ayda ki helyum3 ü dünyaya getirmek yerine orada kurduğumuz bir enerji santralinden lazer ile bu yüksek verimli dünyadaki 3d güneş panellerine gönderebiliriz. Aslında aydaki enerjiyi ışık hızında dünyaya göndermiş oluruz. Bu proje geliştirilirse gerçekten devrim olabilir. Hemde düşünsenize gezegenler arası veya uzayda iki uzay aracı arasında bile bu şekilde enerji gönderebiliriz. Eğer destek alabilirsem mimariyi geliştirebilirim. Muhtemelen foton sapma açıları ve kaybı gibi etmenler hesaplanınca elde edeceğimiz verim %99’a bile varabilir.

 

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Çünkü dünyaya fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Teknolojiyi geliştirip medeniyetimizi ilerletmek istiyorum.

 

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Enerji transferi için bir devrim olacağını düşünüyorum. Uzay çağına girerken böyle bir teknolojinin gerçekleşmesi çok büyük fayda sağlayacaktır.

 

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Bana yatırım yapılırsa bunun gibi pek çok projem daha hayata geçebilir. Hemde bu proje hayata geçerse saydığım ve daha nice faydasını görebiliriz. 

 

7. Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Marsta ve ayda kurulan koloniler, uzay yörüngesindeki araçların ve dünyadaki üslerin kendi arasında hatta gezegenler arasında enerji transferi yapılacağını düşünüyorum.

  

E-posta: iamnotrealandunreal437@gmail.com