Blog Bir Fikrim Var: Gök Börü

Bir Fikrim Var: Gök Börü

1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar ben Murat PEKİN, Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim,  21 yaşındayım aynı zamanda KAYRA ROKET orta irtifa takım kaptanıyım.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Model roketcilik ve 2 yıllık tecrübemizle birlikte artık nitelikli mühendis olma çabalarına başladık. Bir çok belgesel vb. şeyler izlerken kartallar neden en iyi avcıdır diye düşünmeye başladım ve en yüksekten sessiz uçtuğunu fark edince kafamda çok ayrılmalı roket canlandı bu yönde araştırma yapınca böyle bir silahın olmadığını fark ettim. Araştırmalarım sonucunda proje daha olgun hale geldi. Bu adımı ve durumu duyurmak adına birkaç yere başvurdum lakin hiç biri olumlu ya da olumsuz geri dönmedi ve bir gün sosyal medya da gezinirken size rastladım ve hemen başvurdum geri dönüş yaptığınız için de teşekkür ederim tekrardan.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projem bir tane ana roketin içine dörtlü veya sekizli bölmeler açarak bu bölmelere füze yerleştirmek ve ana roketi ateşleyip insanız hava araçları veya herhangi bir savaş uçağının da daha üstüne çıkarak onları havadan en savunmasız olduğu pilot bölgesinden tam üst noktasından avlamak. Bunun en büyük avantajı ise karşı uçak veya herhangi bir araç gelmeden onun üstüne çıkacağı için imha edilemez ve çok yüksek hızlarda olduğu için radar sistemlerinde görünme olasılığı çok düşük olacaktır. Ayrıca ana roket kurtarılacak ve bu sayede tekrar tekrar kullanılabilecek. Tek yapmanız gereken içine füze yerleştirmek olacak. Bir diğer büyük avantajı ise sadece hava araçlarında değil aynı zamanda havadan karaya da iş yapabilecek ve sınır ötesi operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetlerimize hizmet edebilecek.  Ayrıca belirtmek isterim ki çok yükseğe çıktığı içi içine koyacağımız kameralar sayesinde görüntü işleyebilecektir. Bu sayede karşı rakibi hızlı, kolay ve daha uygun maliyetle imha edebilecektir.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Benim en büyük hayalim ülkeme yakışır bir şekilde en iyi mühendislerden birisi olmak ve mesleğimde dünya üzerine ilk %5 arzına girebilmektir. Bunun için bir çok proje düşünüyorum ve hayata geçirmeye çalışıyorum lakin bu projem çok büyük kapsamlı olduğu için büyük şirketlerin desteğine ihtiyaç duyuyorum.

5)      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Savunma Sanayi başkanımız sayın İsmail DEMİR Bey’in katıldığı bir televizyon programında ne kadar çok çeşitli  silahımız olursa o kadar çok güçlü olursunuz demişti ve bu Savunma Sanayimiz için güzel çeşitlerden olacağına inandığım bir proje ve milletimizin gücüne güç katacağına inanıyorum.

6)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sürekli arayış içinde sürekli öğrenmeye ve gelişmeye aç birisi olduğumu düşünüyorum. Sadece bu değil bir çok projem olduğunu , hayata geçirmek ve bana destek sağlayacak firmaya veya firmalara değer katacağıma inanıyorum.

7)      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Tabii ki ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN vb. şirketlerden teklif alırsa projem daha detaylı AR-GE çalışmasını tamamlamak ve geliştirmek, en üst düzeye ulaştıktan sonra seri üretime girerek TSK’ya hizmet etmesini temenni ediyorum. Eğer yukarıda belirtiğim aşamalardan geçerse ve seri üretime girerse sansasyonel bir silah olacağını ve dış ülkelere ihraç edilebileceğini düşünüyorum.

8)      Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Genç  mühendislere yatırım yapılması gerektiğini deneyim değil yaratıcılık istemeleri gerektiğini düşünüyorum eğer benim gibi genç mühendislere değer verirlerse hızlı adımlarla ilerleyebileceğimizi düşünüyorum. Genç arkadaşlarıma da asla pes etmeyin ve çalışın demek istiyorum.