Bir Fikrim Var: Görme Engelliler İçin Rehber Olacak Gözlük

Bir Fikrim Var: Görme Engelliler İçin Rehber Olacak Gözlük

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencisiyim. Yapay zeka araştırma geliştirme stajyerliği yapmaktayım. Nesne takibi üzerine robotik kodlama ve derin öğrenme alanına ilgiliyim ve ikisini entegre edebilmek için projeler düşünmekteyim.

 

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Görme engellilerin sokaklarda zorluklar çektiğini ve yerde onlar için kullanılan kaldırım taşlarının çok verimli olmadığını gözlemledikten sonra bu projeyi düşündüm ve çalışmalara başladım.

 

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Görme engelli insanlar için bir gözlük düşündüm. Bu gözlüğü taktıklarında, gözlüğün ön kısımlarında kamera bulunacak ve gözlüğün kulağa gelen kısmının bir tarafı kulaklık olacaktır. Kamera ile görme engelliler için tehlike olabilecek unsurların (çukur, direk, arabalar vb.) tespiti yapılacak ve kulaklıktan önünde olduğunu söyleyerek görme engelli insanlara bu gözlük rehber olacaktır. Tehlikeli unsurlardan bir veri seti oluşturulup hepsinin etiketi yapıldıktan sonra etiketlenmiş veri seti eğitilerek en uygun eğitim yapılacaktır ve kameradan gelen görüntüler işlenecektir. Kulaklık ve kamera sistemini kendi çizeceğimiz pcb ve mini bir mikrodenetleyici ile bağlayarak IoT ve Deep Learning karması bir proje olacaktır. 

 

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Görme engelli insanlara engelsiz bir yaşam olduğunu hissettirmek ve sokaklarda rahatlıkla gezebilmeleri için bu projeyi hayata geçirmek istiyorum.

 

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Görme engelli insanların ihtiyaç duyacağı bir ürün olacağı için biyomedikal üzerine çalışan şirketlere çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

 

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Çünkü engelsiz bir yaşamın mümkün olduğunu kanıtlayacağım.

 

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projemi 5 yıl sonra görme engelli insanların gözünde görüyorum ve görme engelli insanların gören insanlar gibi rahat bir şekilde gezebildiğini görüyorum. 5 yıl sonra engelsiz bir yaşam görüyorum.