Bir Fikrim Var: İçme Suyundan Elektriğe

Bir Fikrim Var: İçme Suyundan Elektriğe

1) Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Sadık Okumuş. 22 yaşındayım Ankara’da yaşamaktayım aslen Çorumluyum.
Uşak Üniversitesi Makine Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim.

2) Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?


Bu dönem “Hidrolik Makinalar” dersimizde hidroelektrik santralleri, su türbinlerini ve çeşitli elektrik enerjisi üreten türbinleri gördük. Halil Tuzcu hocamın güzel anlatımıyla türbinler hakkında güzel bilgiler edindim. Mahallemizde yapılan bir kazı çalışmasını izlerken büyük su borularını gördüm ve aklıma bu fikir geldi.

3) Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Her şehirde ve her mahallede ana su borusu hattı bulunur, bu borular yüksek debi ve akış enerjisine sahiptir. Bu boruların geçtiği uygun yerlere Francis, kaplan veya pelton (bu projede en verimlisi Francis türbini olur diye düşünüyorum) türbinleri yerleştirilip görevi sadece akmak olan sudan bedava elektrik üretilebilir.

4) Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Ülkemizin elektrik üretimine katkı sağlamak ve bu alanda dışa bağımlılığı azaltmak için bu projeyi hayata geçirmek istiyorum.

5) Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Yalnızca sektöre değil tüm Türkiye’ye ekonomik yönden katkı sağlayacağını düşünüyorum.

6) Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Ülkemiz elektrik ithalatına büyük miktarda para ödemekte; bu para ülkemizde kalırsa hepimiz kazanırız bu sebeple projeye yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum.

7) Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projem henüz fikir aşamasında. Ankara ASKİ’den borular ve debiler hakkında bilgiler alıp böyle bir projenin yapılmasının uygun olduğu kanaatine varırsak 5 yıl sonra  belirlenen bir mahallede test etmek için bu projeyi uygulayabiliriz güzel sonuçlar elde edilirse tüm Türkiye’de kullanıma hazır hale getirebileceğimizi öngörüyorum.

İletişim Bilgileri:

e-posta: sadik.okumus06@gmail.com