Bir Fikrim Var: İnsansız Kimyasal Üretim Makinesi

Bir Fikrim Var: İnsansız Kimyasal Üretim Makinesi

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Yasin Akalan. Makine Yüksek Mühendisiyim. Anahtar teslim tesis kurulumu, kimyasal üretim sistemleri, vanalar, ekipmanlar vb. gibi sektörlerde imalat, tasarım, arge, proje mühendisliği gibi görevler aldım. Her çalıştığım yerde işin nasıl yapıldığını ve daha başka nasıl yapılabileceği gibi alternatiflere odaklandım. Yüksek lisansımda istatistiksel yaklaşım kullanarak akışkan ve karışım sistemlerinin optimizasyonu üzerine hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanarak çalışmalar yaptım. Yapay zeka alanında kursa başladım. Aklımda sürekli birşeylerin nasıl daha optimum çalışabileceği gibi konular dolaşıyor. Bu doğrultuda yönelmek için kimyasal üretim sistemlerine yönelmeyi seçtim.

 

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Çalıştığım sektörlerden öğrendiğim ve gördüğüm kadarıyla ve piyasa hacmine bakaraktan kimyasallara olan taleplerin yüksek olduğu ancak arzın sadece belli başlı firmalarda hüküm sürdüğünü görerekten bunlara karşı ekonomik olarak düşük bütçe ile kimyasal üretime izin verebilecek bir makine olursa bu dengesizliği bozabileceğini düşündüm. Bu makinenin bir tesisteki ihtiyaçların çoğunu/tümünü karşılaması için maddi, manevi ve akıl desteğine ihtiyacım olduğundan projeyi ilerletemiyorum. Eğer olursa kimyasal ürünlerdeki rekabeti artıracak ve belki birçok yeni kimyasal üretim firması ortaya çıkacaktır. Tabi bu aynı zamanda insan gücü gereksinimini de minimum seviyeye indireceğinden maliyetleri oldukça düşük seviyeye çekecek ve ürünlerin fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacaktır.

 

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

İlk aşama olarak sıvı-sıvı ürünlerde sonrasında toz-sıvı ürünlerde tasarlanacak olan ventüri düzeneği yardımıyla her seferinde 2 akışkanın belli oranlarda hat içine karıştırılmasını sağlayacak ve homojenliği statik mikser kullanarak hat içinde akarken karışım istenen şekilde oluşturulmuş olacaktır. Burada hatta akarken ısıtılması veya soğutulması gibi işlemler prosesin belirli kısımlarında düzeneklerle akışkan akarken gerçekleştirilecektir. Karışım süresi ayarı ise statik mikser grubu sayısıyla belirlenecektir. Sistem modüler bir yapıda tasarlanacak ve ihtiyaca göre karıştırma, ısıtma, soğutma, ürün ekleme gibi modüllere sahip olacaktır.

 

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Projeyi ekonomik fiyatlara sunabilirsem talebin yüksek olacağını düşünüyorum. Bu sayede kimya mühendislerimizin ve işi bilen birçok üretim personelinin bu makinelere sahip olup kendi üretimhanesini açmak için bir umut olacaktır. Bu sayede birçok üretici oluşacak ve birçok alternatif ürünler ortaya koyulacaktır. Bu da piyasada kimyasal ürünlerin yüksek kar seviyesini düşürüp daha rekabetçi bir ortamda halkın ihtiyaçlarını daha ekonomik fiyatlara sunan bir pazaryeri oluşturacaktır.

 

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Öncelikle her insanın kullandığı kimyasal ürünlerdeki üretici ağını genişletecek ve rakabeti artıracak ve ekonomik ürünler ortaya konulmasını sağlayacaktır.

 

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bu proje bir şekilde ya başkaları tarafından ya da benim tarafımdan hayata geçirilecek ve eninde sonunda böyle bir makine ortaya çıkarılacaktır. Bunu başaran kişi olmak istiyorum ve bunun yurtdışından alınan bir ürün haline dönüşmemesi için gelecekte neden yapmadım dememek için çalışmaların ve denemelerin bugünden başlatılması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden maddi ve manevi desteklere ihtiyacım var.

 

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

İlk aşama olarak kozmetik ve temizlik malzemelerini üretecek şekilde bir makine tasarlayıp sıvı-sıvı destekleyen bir makine ortaya koymak istiyorum. Bu makinenin genel bir yapısı oluştuktan ve şablonları oluştuktan sonra ikinci aşama olarak sisteme toz ürünleri de ekyebilecek düzenekler oluşturacağım ve son aşama olarak makineyi komple yapay zekalı bir sisteme dönüştürüp çıkan ürün kalitesine göre kendini ayarlabilecek bakım ve duruşlarını önceden belirleyebilecek sürekli çalışan bir makine haline getireceğim. 5 yıl sonra proje internet sitesinden ihtiyaca göre dizayn edilip siparişi geçilebilen modül seçmeli bir yapıda olacak ve sistem otomatikleştirilecektir.

  

E-posta: yasin.akalan@outlook.com