Blog Bir Fikrim Var: İnsansız Mıknatıslı Hava Aracı

Bir Fikrim Var: İnsansız Mıknatıslı Hava Aracı

1.       Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, adım Batuhan 19 yaşındayım. Bir süredir girişimcilik ile ilgileniyorum ve hep aklıma gelen fikirlerin olumlu taraflarını düşünerek olma olasılığını araştırıyorum ve onları geliştirmeye çalışıyorum.

2.       Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Bir gün otobüste seyahat ederken kendi kendime şu soruyu sordum " Drone vb. cihazlardan daha sessiz ve daha hızlı çalışabilen bir şey olabilir mi? " ve bu sorunun ardından aklıma mıknatıslar geldi. Mıknatısların çok az alanlarda kullanıldığını gördüm ve çok heyecanlandım dünyayı değiştirebilecek bir fikir gibi geldi bana ve bununla ilgili araştırmalar yapmaya başladım.

3.       Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Savunma, inşaat, kargo, taşıma gibi alanlarda çok fazla insan gücü ve diğer elektrik-petrol-doğalgaz gibi kaynakları kullandığımızı fark ettim. Mıknatısları kullanarak bu alanlarda daha hızlı ve daha az enerji ile kullanabileceğimiz bir proje olduğunu düşündüm. Şu şekilde; iki mıknatıs iki istasyon şeklinde çalışan bir sistemle mıknatısların hedef bölge ve (bu her alanda olabilir) hedef bölge de devreye girerek istediğimiz nesneleri istasyonlar arasında hızlı, sessiz ve ekstra enerjiye ihtiyaç duymadan taşıyabilme imkanımız olabileceğine inanıyorum.

4.       Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Geleceğimizin kaynaklarını daha az tüketmek elimizdekilerin değerini bilerek kullanmak ve yenilikçi bir proje yaratarak ülkemize katkıda bulunmak için bu projeyi hayata geçirmek istiyorum.

5.       Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Bahsettiğim üç alanda da yenilikler katacağını, gelecek için bir adım olduğuna ve insanlar üzerindeki riskleri azaltacağına inanıyorum. Aynı zamanda inşaat ve taşımalardaki ölüm ve yaralanma riskini azaltarak, savunmada ülkemiz için yararı olabilir.

6.       Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Hayal gücümün yüksek olduğunu düşünüyorum. Bazı şeyleri başarmak için hayal gücünün yüksek olması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden bu projeyi hayata geçirmek için bana yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum.

7.       Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

İlk planım araştırmak. Araştırmalarımın ardından projemi geliştirerek ilerlemek istiyorum. Şu anda maddi durumumdan dolayı deneme şansım olmadığı için fikir olarak kalmakta. Bu yüzden 5 yıl sonrasını görmek için araştırma sürecinin tamamlanması gerekiyor. Hayal gücüyle ne kadar işe yarar gözükse de hayat gerçeklerden ibaret bu yüzden gerçekçi davranarak yazmak istiyorum.