Bir Fikrim Var: İnsansız Tarım Projesi

Bir Fikrim Var: İnsansız Tarım Projesi

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Samet Kırpıkoğlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Lojistik sektörüne, tarım sektörüne ilgi duymaktayım. Hobi olarak da tatil dönemlerinde mesela şu an flutter üzerinden anadili Türkçe olan kişilere İngilizce öğreten bir uygulama yaparak flutter'ı kullanmayı proje üzerinden öğrenmeye çalışıyorum. Hobim ise 8.sınıfta başladığım gitarım. Başladığım günden bugüne istisnasız her gün 3-4 saat çalmaktayım. Özellikle okulun olmadığı dönemde sabahtan akşama kadar çalarım ve klasik müziğe ilgi duymaktayım ki herkesin bildiği Mozart'ın parçalarını da kendi yorumumla Instagram üzerinden arada paylaşmaktayım.

 

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Hem anne hem baba tarafından dedelerimin çiftçilik yapmış olmaları, işi sahada kavramamda ve maliyetleri hangi kalemlerde düşürmemin piyasada daha çok yer etmenizde fayda sağlayacağını görmeme imkân sağladı. Projem de maliyetleri daha fazla nasıl düşürüp daha ucuza alıcılara satmak için nasıl bir çözüm yapmam gerektiğini düşünürken ortaya çıktı.

 

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Tamamen insansız tarım projesi. İnsansız hava araçlarıyla sulama ve ilaçlama yapılacak ki kullanılan su, ilaç maliyetleri düşürülsün. İnsansız kara araçlarıyla yetişen ürünlerin toplanması gerçekleştirilecek. Örnek veriyorum tarladaki ürünümüz domates. Bizim insansız kara araçlarımız domatesi makine öğrenmesiyle tanıyıp toplayabilecek. İnsansız hava araçlarımız yukarıdan gözetlemeyle domatesleri görüntüleyip insansız kara araçlarımızla haberleşerek insansız kara araçlarını o bölgeye yönlendirecek ki toplama işleri daha kısa sürsün. Daha sonra toplanan domatesler toplama alanlarına götürülecek oradaki insansız kara araçları dağıtımda görev alacak ultra hızlı insansız hava araçlarına yüklenecek. Daha sonra da dronelarla satım yerlerine gönderip halkla buluşturacağız ki bu satıcılarda insan olmayacak. İstediğiniz domates miktarını gireceksiniz kredi kartınızı okutacaksınız ve domatesinizi alıp gideceksiniz. Kullanılan drone ve insansız kara araçlarının hepsi elektrikle çalışmalı. Bizim tarlalarımızda drone ve insanız kara araçlarımız tarlalarımızda bulunan rüzgar türbini ve güneş enerji panelleri vb. yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrikle çalışacak. Bu sayede yakıt fiyatı, işçi maaşı konusunda ve diğer maliyetlerde ciddi anlamda rekabet ettiğimiz kurumların önüne geçeceğiz. Maliyetleri neredeyse tamamen düşürdüğümüz için ürünlerimizi daha ucuza satabileceğiz ki bu da piyasada yerimizi alabilmemizi sağlayacak.

 

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Gıda güvenliği konusunun şu anda ne kadar stratejik bir konumda olduğunu hatırlatmanın pek de bir anlamı yok ki şu anda dünyada yaşanan savaşlar neticesindeki sonuçlar da bunu açığa vurmuş durumda. Sadece kendi ülkenizin gıda güvenliği için olan bir proje değildir. Enerji fiyatlarının artışıyla şu anda Dünyada her ülkede ciddi enflasyonlar var ve bu durum tüm dünyada insanları ucuz olan ürünlere yönlendirmektedir. Bu projenin ana amacı da maliyetleri düşürüp piyasaya ucuz ürün sokmaktır ve şu anda da tam bu projenin gerçekleştirilmesi için ortam şartları tam yerindedir.

 

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Tarım sektöründe fiyatların çok ciddi şekilde aşağıya inmesini sağlayacak ve tarımda çalışan insan kaynağını başka sektörlere taşıma imkanını sağlayacaktır. Eskiden beri Türkiye’nin ciddi anlamda tarımda olan coğrafi, iklimsel altyapısını gerekli şekilde kullanabileceğiz ve lojistik sektöründe de ciddi bir atılım sağlayacağı için projemiz Türkiye'deki diğer ürünlerin dünya pazarına daha az maliyetle girmesini sağlayacak. Bu durum diğer sektörler için de Dünyada bir avantaj sağlayacaktır.

  

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bu projeye yatırım yapılması sadece tarım sektöründe başarılı olmanızı sağlamaz. Aynı şekilde yavaş yavaş lojistik sektöründe sizin elektrikle çalışan ve enerjisini sizin kurduğunuz güneş enerjisi panellerinden elde eden insansız hava araçlarınız sayesinde sizin taşımacılık maliyetleriniz diğer lojistik sektöründe olan firmaların maliyetlerinden az olacağı için üretici firmalar ürünlerini taşırken sizin taşımacılık yapan insansız hava araçlarınızı kullanmak isteyecektir ki ürünlerini alıcılarla daha ucuza buluşturabilsinler. Bu şekilde lojistik sektöründe de hızlı bir şekilde piyasada yer elde edebilirsiniz ki farklı alanlarda da yatırım yapan bir şirketseniz diğer ürünlerinizi de piyasada rakiplerinize göre daha ucuza satıp piyasada başka alanlarda da rakiplerinizi geçmeniz daha kolaylaşacaktır.

  

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Türkiye’nin özellikle savunma sanayii şirketlerinin insansız hava araçları ve insansız kara araçlarındaki altyapısı sayesinde projenin hayata geçirilmesi çok da uzun sürmeyecektir. Şu anki gıda krizini de düşündüğümüzde krizi hızlı bir şekilde fırsata çevirebiliriz.