Bir Fikrim Var: Kalp Bağı

Bir Fikrim Var: Kalp Bağı

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Aleyna Polat. Dört kişilik bir ailenin büyük kızıyım. İlköğretimimi mahalle okulunda lise eğitimimi Erzincan Fen Lisesi'nde ve daha sonrasında şu anki yüksek öğretimimi tam burslu olarak kazandığım Yeditepe Üniversitesi'nde gerçekleştiriyorum. Erzincan'da doğdum, doydum ve büyüdüm. Üniversiteyi İstanbul'da okuyorum. Hayatım boyunca hep önce aileme hayırlı bir evlat sonra da devlete yararlı olmak istedim. Başkaları tarafından küçük görüldüm, 'sen mi kurtaracaksın, yapacaksın’ cümlelerini işitsem de yılmadım ve aileme maddi olarak yük olmadan buralara geldim. Öğretmen olup nesil yetiştirme isteğiyle başlayan hikayem insanlığa ve özellikle milletime yararlı olmak için mühendis olma isteğiyle devam etti. Hayalim Savunma Sanayisinde mühendis olarak çalışmak. Tankların, İHA'ların, Göktürk'lerin kısacası ülkeme savunma alanında yardımcı olacak önemli şeylerin yapımında payımın olması. Bu sırada milletime ne yönden yardımda bulunabilirsem o yönde elimden geldiğince çabalamak.

 

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Çeşitli sosyal platformlarda belli başlı hastalara para yardımı toplandığını gördüm ve insanların tam olarak güvenemeyerek rahatça bağışta bulunamadığını fark ettim. Bu yönde neler yapılabileceğini düşünürken aklıma böyle bir proje fikri geldi.

 

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

İsmi Kalp Bağı olan bir sitemiz olacak. Siteye çocuğu hasta olan veya acil yardıma ihtiyacı olan kişiler ve bağışçılar üye olacak. Üye olurken 'HASTA' veya 'BAĞIŞÇI' olarak üye olunacak veya üye olmadan sayfada gezinebilecek. Her hastalığın farklı bir kategorisi olacak; ALS, SMA, Otizm, Epilepsi, Down Sendromu vb. Her kategoride o kategorideki hastalık hakkında bilgilendirici yazı video vb. olacak ve acil durumu olanlar için, sınırlı vakitleri kalmış veya hemen temin edilmesi gereken ilaç ihtiyacı olanlar için, 'ACİL' kategorisi olacak. Sitede ayrıca ana sayfa kısmı olacak ve burada da üyelerin yaptığı paylaşımlar gözükecek. Üye olurlarken sistem onlardan hastalığın adını sorup gerekli kategoriye koyacak ve hastaya ait " hastalık gerçek mi, derecesi ne hangi ilaçlar gerekiyor, devlet ne kadarını karşılıyor, ne kadarını siz karşılayabiliyorsunuz, aile geliriniz ne kadar" gibi sorularının cevaplarının bulunduğu doğru belgeleri isteyecek ve belgeler doğrulandıktan sonra hastaya ait hayat hikayesi istenecek. Neden bu paraya ihtiyacı olduğunu, neden karşılayamadığı ve hastalığın derecesini kısaca anlatacak. Fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte istenecek. Acil ise ona göre bir buton olacak ve o buton için de doktor imzalı bir belge istenecek ve ola göre kategorize edilecek. Tüm aşamalar bitince hasta ilgili hastalık kategorisinde gözükecek. Hastalara ait adres bilgileri de gözükecek. Dileyenler o adrese gidip birebir görüşmeler yapıp hastalara manevi yardımda da bulunabilecek ve isterlerse bu fotoğrafları siteye yükleyip ana sayfada gözükmesini sağlayabilecek. İlgili hastalık kategorisinde resmi, resminin üstünde hastalığın derecesi ve aciliyeti, resmin yanında ne kadar toplandığına dair bilgilendirici bir bar, resmin altında da hayat hikayesinin bir kısmı ve 'BAĞIŞ YAP ' butonu gözükecek. İsteyenler 'BAĞIŞ YAP' butonu ile hemen bağış yapabilecek ya da 'daha fazla' butonu gibi bir butonla kişinin sayfasına gidip daha fazla bilgi edinebilecek, doğrulanmış belgeleri görebilecek ve oradan 'BAĞIŞ YAP' butonu ile bağış yapabilecek. Bağış yaptıktan sonra çeşitli animasyonlarla sistem teşekkür edecek ve dekont verecek. Bağışçılar isterlerse bağışçı kaydı oluşturup yaptığı bağışlarını görüp 'Kalp Bağı Puanı'nı arttırabilecek. İsmi gözükmesini istemeyenler bağışçı kaydı oluşturmadan anonim olarak bağış yapabilecek. Kalp Bağı Puanı belli seviyelere ulaşan bağışçılara çeşitli teşekkür hediyeleri gönderilecek. Böylece hem hastalıklar insanlara tanıtılabilecek, hem hastalara para rahatça toplanabilecek, hem de insanlar güvenle gerçek kişilere gerçek bağışlar yapabilecek.

 

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

İnsanlar hastalıkları, o hastalığı yaşayan insanların yaşadığı zorlukları bilmiyor. Bilmek isteyenler de önemli hastalıklar hakkında tam olarak bilgilenemiyorlar. Bağış yapmak isteyenler de kişilere veya aracılara belgelerin varlığını veya doğruluğunu bilmedikleri için bağış yapmakta şüphe duyuyor ya da az bağış yapıyor. Bu proje ile İnsanlar hastaların hayat hikayelerini ve hastalıkları öğrenince daha güvenerek istedikleri miktarda bağışta bulunabilecekler ve hastalara gerekli yardımlar çok daha kısa zamanda ulaşabilecek.

 

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Güvenilir bir sitenin olması sektördeki dolandırıcıların önünü kesecek ve hastalara daha kolay ulaşılabileceği için gerekli yardımlar çok daha kolay yapılabilecek. Bağış yapmak isteyen insanlar güvenerek bağışını yapabilecek. Devletten sürekli yardım talebinde bulunan insanların sayısı azalacak ve bu sayede devletin iş yükünde de bir miktar azalma olacak. Böylece herkes kazanacak.

 

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Ülkenin böyle bir projeye gerçekten ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim.

 

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projenin git gide büyüyerek önemli bir şirkete dönüşeceğini ve binlerce insanın hayatına dokunacağını düşünüyorum.