Bir Fikrim Var: Kürek Oturağı

Bir Fikrim Var: Kürek Oturağı

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? 

Ben Miraç Can Alkaya. Kürek branşında milli sporculuğa kadar ulaşan bir kariyerim mevcut. Bunun yanı sıra Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.

  

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız? 

Mühendisliğin ve kürek sporunun birleşimi olan kürek sporunun malzeme tedariği yapmak istediğim şeyler arasındaydı. Türkiye'de halihazırda üretilen oturaklar hem ağır ve hareketi rahatsız ediciydi. Yurtdışından gelen malzemeler ise maliyetli oluyordu. Bundan dolayı bu sorunu çözüme kavuşturma amacıyla oturak üretimi yapmaya başladım.

  

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz? 

Projem kürek sporunun teknelerinde kullanılan ve bacak kaslarınızı kullanabilmeniz için olan oturak ray sisteminin bir parçasıdır. Oturağım 5 ana malzemeden oluşmaktadır; oturak ana gövdesi, eva mat, paslanmaz çelik taşıyıcı , alüminyum aks, ve POM plastik kullanılan tekerlekler. Ana gövde ve tekerlekler plastik enjeksiyon kullanılarak yapılacak. Taşıyıcı aksam CNC lazer kesim ve büküm kullanılarak, akslar tornayla işlenecek, EVA matlar ise oturak kalıbına göre presle kesilecek. Bu malzemeleri hazır hale getirip montajlama işlemi yapılacak.

  

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Türkiye'de kürek sporunun gelişimi için maliyet azaltıp daha kaliteli mal kullanımını sağlamak istiyorum.

  

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Az maliyetle kaliteli malzeme tedariği tüm kürek kulüpleri için ulaşılabilir olacak.

  

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Avrupa'da önemli bir branş olan bu sporun Türkiye'de de gelişmesini sağlamalıyız. Dünya genelinde önemli olan bu sporda başarı kazanmak yurtdışındaki üst düzeydeki üniversitelerde burs hakkı doğuruyor (Oxford, Cambridge, Harvard vb.). Bu sporda kaliteli malzeme tedariğinde yurtdışına bağımlı kalmak bizim ülkemizdeki gelişimimiz için büyük bir pürüzdür.

  

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Bu projeyi hayata geçirip önce tüm Türkiye'ye sonrasında Dünyaya sunmak istiyorum. 5 yıl sonra projem tüm dünya piyasasında satışa sunulu olacak.

 

E-posta: miraccanalkaya46@gmail.com