Bir Fikrim Var: Önce Sağlık

Bir Fikrim Var: Önce Sağlık

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım İlker Bayraktar. 22 yaşındayım. Bursa’da doğmuş aslen Trabzonlu biriyim. Afyon’da İngilizce işletme 3. sınıf öğrencisiyim. Şu anda uzaktan eğitim görmekteyim. Anadolu Meslek lisesinden, Elektrik ve Elektronik mezunu olduğumdan dolayı yaz dönemleri iki farklı fabrikada staj yaptım. Yalnız kaldığım zamanlarda düşünme yetimi değerlendirmeyi ve ufak çaplı projeleri aklımda oluşturmayı severim ve bundan dolayı bu siteye kaydoldum. Şu anda aktif öğrenci olarak devam ettiğim öğrenciliğimin yanı sıra memleketim Bursa’da çay ocağı üzerine bir işletme kurdum ve 3 aydır sürdürmekteyim.

 

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Araba ile yolda giderken herkes gibi müzik sesini biraz fazla açıyorum ve bu sayede dış etkenlerden gelen herhangi sesi duyma yetim köreliyor ve radyodan ya da herhangi bir yerden ufak bir ses geldiğinde dikiz aynasında ambulans mı polis mi görebilmek için kontrol ederim. Fakat her seferinde duyamam.  Bu yüzden bir gün yatakta telefonum şarj olsun diye beklerken birden ambulans siren sesi ile caddeden geçti ve gözlerim kapalı bir şekilde düşündüm sonra aklıma bu fikir geldi.

 

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Yeni nesil arabalarımıza (TOGG) veya sonradan istek üzerine geçmiş yıllarda çıkan araçlara entegre edilebilir bir cihaz. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde çok fazla araç kuyruğu olduğunu düşünelim ve sürücü camları kapalı bir şekilde müzik dinlemekte. Aracın üzerindeki ses dalga alıcısı sayesinde sadece ambulans ve polis siren sesine odaklı çalışarak araç içi şoföre hoparlör ile bir uyarı göndererek araçların daha kısa sürede yol açması sağlanır ve bu sayede bir arkada olan araç kornaya basmayacağı için havayı kirli sesten belki biraz uzaklaştırmış olabiliriz. Bu şekilde hayati önem taşıyan ambulansın içerisindeki hastamızın en kısa sürede hastanede tedavi görmesi sağlanır.

 

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

İnsan hayatının ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek olmadığını düşünerek en kısa süreçte devlet veya özel ambulans araçlarının veya polis araçlarımızın istenilen yere ulaşmasını sağlamak.

 

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Sağlık sektöründe en önemli olan faktörümüz zamandır ve bu da çok kısıtlıdır. Bundan dolayı bu alıcıyı araçlara kolay bir şekilde entegre ederek belki de kendi hayatımızı kurtarabiliriz.

 

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Kendi imkanlarım ile başlasam bu fikrime illaki belli bir sürece ve yeteneğe geleceğim ancak destek demek bir fark yaratır ve daha fazla kitleye ulaşmamı sağlar. Bu sayede tüm ülkelerin bu fikre ve projeye entegre olduğunu görür ve çok sayıda hayat kurtarabiliriz. Yatırım sağlanması gerektiğini düşünmüyorum eğer gerçekten yapabilecek olan kişilerimiz var ise bu bir fikirdir istenildiği gibi kullanılabilir.

 

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

5 yıldan daha önce araçlarımıza entegre edilmiş ve birçok kişinin hayatını kurtarmalarına destek olmuş bir tablo görüyorum. 5 yıl sonrası için ise kendimi ülkemiz için en sağlıklı fikirlerimi uygulamış ve yeni fikirleri olan gençlerimizin bir yatırımcısı olarak görebilirim.