Bir Fikrim Var: Otomatik İlaç Hatırlatma Cihazı

Bir Fikrim Var: Otomatik İlaç Hatırlatma Cihazı

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Ali Karadoğan. Pamukkale Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Denizli'de yaşıyorum.

 

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Tez dönemimde proje konusu belirlerken akıllı ev sistemleri ve IoT (Internet Of Things) tabanlı sistemler üzerine düşünürken insanların ilaç kullanım alışkanlıkları ve zaman yönetimleri konularında onlara destek olabilecek bir cihaz tasarlamak istedim. Bu sayede insanlar saatinde alınması gereken önemli ilaçlarını bir mobil uygulama üzerinden alarm saatlerini seçerek gün içerisinde alabilecekler.

 

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

İlaç kullanımının düzenli takip edilmesi, saatinde ilacını alma durumları göz önünde tutularak bir sistem geliştirilmiştir. Kullanıcı profilinin ağırlıklı olarak yaşlı kesim olacağı düşünülmüştür. Sistem sabah, öğle ve akşam saatlerinde 3 ayrı hazne ile ihtiyaca uygun seçeneklerin seçilmesiyle oluşturulmuştur. Belirlenen zaman aralıklarında alarm sistemi devreye girer ve aynı anda tercih edilen hazne ve ilaç alım kabına düşer. 3 ayrı zamanda ve 3 ayrı haznede çalıştırılma durumları için wifi üzerinden arayüzle yani mobil uygulama ile tercihler ve yönlendirmeler yapılmaktadır.

 

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Gelecekte nesnelerin interneti sayesinde bir çok cihazı uzaktan kontrol edebileceğiz. Verilerin dünyasında yaşayan bizler gelecekte bu cihazlar sayesinde sağlık sektöründe bu veriler ile hayatımızı senkronize hale getireceğiz. Projem yaşlı insanlar ve iş yoğunluğu sırasında ilaçlarını alması gereken kişiler için hayatı kolaylaştıracak.

 

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Ülkemizde ilaç sektörü ne denli gelişmiş olsa da insanlar olarak ilaçlarımızı saatinde ve dozunda almak her geçen gün daha güç hale gelmektedir. Kişilerin günün yorgunluğunda ilaçlarını takip edebilmesi hatta Yaşlı insanların bakımından sorumlu vasilerinin onlar dışarıdayken bile ilaçlarını alıp almadıklarını kontrol edebilmesi kişilerin yaşamının kolaylaşmasını ve daha takip edilebilir olmasını sağlıyor.

 

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sağlık sektöründeki akıllı asistan teknolojileri hala yeterli gelişimi gösterebilmiş değil. Projemde yapmış olduğum gibi farklı cihazları tek bir alan içerisinde paket olarak insanların kullanımına sunmak. Verilerini kişilere göre analiz edip sağlık tavsiyeleri vermek gibi yapılabilecek çok fazla destek ekipmanı var. Neden telefonumuzdan ilaçlarımızı, günlük tavsiyelerimizi, akıllı asistan "Medi" ile yapmayalım ki?

 

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Otomatik İlaç Hatırlatma (Benim koyduğum isim ile "Medi Akıllı İlaç Asistanı") Ar-Ge Çalışmaları ile birlikte gelecekte Akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı tartılar vb. ürünler ile kombine bir paket halinde iletişim içerisinde insanların kullanımına sunulacak. Çok uzun vadede yazılımın bir yapay zekaya evrilmesini öngörüyorum.