Bir Fikrim Var: Otonom Araç Sürüş Simülasyonu

Bir Fikrim Var: Otonom Araç Sürüş Simülasyonu

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Yakup Abacı. Bursa Teknik Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. Bu sene ile beraber 2. kez Teknofest yarışmasına katılacağım. BTÜ-ALFA takımında yer alıyorum. Otonom uçuş ve haberleşme sorumluluğunun yanında yazılım kaptanlığı görevini üstleniyorum. Ayrıca kendi başıma oyun geliştirmeye çalışıyorum. Yeni projeler düşünüp tasarım ve kodlamasını yapmaya çalışıyorum. Şu an çok amatörüm ancak ilerletmeye devam edeceğim.

 

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projem bir uçuş denemesi sırasında aklıma geldi. Herhangi bir gerçek bir kumandaya ihtiyaç duymadan aracı yönetebileceğimizi düşündüm.

 

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Oyun motorları üzerinden oluşturacağımız bir ara yüzü aracımızın kumandası olarak kullanabiliriz. Bunun için Unity motoru ile C# dilinde kodlamayı düşündüm. Araç için kullandığımız kumanda sisteminin benzerini Unity içerisinde tasarlıyoruz. Araca bağlantısını Mavlink kütüphanesi ile yapacağız. Yine sanal kumanda üzerinden throttle verdiğimiz zaman Mavlink yardımı ile araca veri gönderip throttle değerini arttırabiliriz. Yine araçta bulunacak olan kameradan alacağımız görüntüyü de Simülasyon ekranına yansıtacağız. Bu şekilde uzun mesafelere de uçulsa yada bir nesne takibi de yapılsa kişinin kontrolünde daha rahat üstesinden gelinebilir. Kumanda yönetimini ise yine Unity oyun motoru üzerinden aracı kullanacak kişiye bakacak şekilde yerleştirilecek kamera ile yapılacaktır. Bu kamera sayesinde ise pilotun el hareketleri alınarak simülasyona aktaracağız. Bu sayede herhangi bir gerçek kumandaya ihtiyaç duymadan bilgisayar kamerası karşısında hareketlerimiz ile kumandayı yönetip aracımızı uçurabiliriz.

 

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Sanal bir kumanda ise gerçeğin ihtiyaç duyulmadan sadece bir bilgisayar ile yönetmek daha az maliyet oluşturacağını düşünüyorum. Ayrıca aracın çıplak gözle görülemeyecek mesafelerde olması durumunda da hem görüntü hem de kumandanın yan yana olması ile dikkat dağıtacağı başka bir sebep kalmayacaktır.

 

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Projemin sağlayacağı fayda aracı yakından takip edebilmemiz ve bu duruma göre kontrol edebilmemiz gerekmesidir. Yüksek mesafelerden yapılan uçuşlar ile alan taraması daha kolay bir hale gelecektir.

 

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Projeye yatırım ile deniz, kara ve hava kuvvetlerinin bilgisayar başından aracı yöneterek güvenliği sağlayıp, araziye acil müdahale dışında inmelerine gerek kalmadan kontrol edebilmelerini sağlayacaktır. Askerlerimizin can güvenliğini bir nebze de olsa koruyabileceğine inanıyoruz.

 

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Bu projemin güvenlik amacı ile kullanılabileceğini düşünüyorum. Özellikle polis ve jandarmalar için trafik kazalarının daha kolay tespit edilebilir, şüpheli ve suçluların takibi sağlanabilir ya da bilgi sağlayabilir. Ormanlık alanlarda veya yerleşimin olmadığı yerlerde daha sessiz ve görüntülü bir şekilde izleme yapılabilir. Deniz kuvvetleri için insan kaçakçıların takibi, sınır ihlali yapan araçların takibi ve uyarısı için kullanılabilir. Hava kuvvetleri için hava araçlarının takibi için de kullanılabilir.

 

E-posta: abaciyakup001@gmail.com