Blog Bir Fikrim Var: Pati Uygulaması

Bir Fikrim Var: Pati Uygulaması

1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Atakan Bayrak. Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. İzmir'in Tire ilçesinde yaşıyorum. Küçüklüğümden beri bilgisayara ve sağladığı teknolojilere hep ilgi duydum.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Sokaklarda aç ve susuz çok kötü durumlarda yaşamak zorunda olan sevimli dostlarımızı gördükten sonra bu canlıların kontrol edilmesi gerektiğini düşünerek ve sürekli üstüne koyarak düşündüğüm bir proje.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemin temel amacı, sokaklarda yaşayan (başlangıçta kedi ve köpek) dostlarımız için barkod takip sistemi uygulamak. Çevremizde birçok insanın bu konuda uğraş verdiğini görüyorum. Dostlarımızın patilerine, kulaklarına veya boyunlarına takılacak bir "qr" kod işlenmiş tasma veya küpe sayesinde en son ne zaman beslendiklerini ve nerede görüldüklerini (harita-konum şeklinde) gösterecek bir telefon uygulaması tasarlamak. Böylece günlerce aç olan dostlarımız bize bildirim yoluyla beslenmediklerini ulaştırabilecekler ya da biz kaç gündür beslenmediklerini görebileceğiz.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

İnsanların yanında bu sevimli dostlarımızın da sağlıklı, tok ve mutlu olması bizim insan olmamızın en büyük önceliklerinden biri. Dili olmayan bu dostlarımızın yardımına koşmak hem bizi hem de dostlarımızı çok daha mutlu edecektir. Yemek israfının çok yüksek oranlarda yapıldığı günümüzde, onların sesi olabiliriz.

5)      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Yardım kuruluşlarının kullanımı ile yayılarak, yardımlaşmanın, doğa ve insan sevgisinin yayılmasında küçük adımlar için büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum.

6)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Hayvan haklarının bu denli öne çıktığı bir dönemde hayata geçirilecek böyle bir uygulama akla gelemeyecek hızda yayılabilir ve insanlar için popüler bir uygulama halini alabileceğine inanıyorum.

7)      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projem ile ilgili ilk hedefim, belirli bir ilçede veya ilde belediyeler tarafından başlatılmış bir test uygulaması. Açıkların ve sorunların tespitinin ardından kontrollü bir şekilde geliştirilerek önce Türkiye'ye sonrasında birçok ülkeye yardım eli uzatmak. Bu yüzden 5 yıl sonra projemi insanların yardım etmesini bekleyerek uygulama marketlerinde popüler bir sırada görüyorum.