Blog Bir Fikrim Var: Polis Drone

Bir Fikrim Var: Polis Drone

1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Küçüklüğümden beri bilim kurgu filmleri ile büyüdüm. Kurduğum tüm hayaller teknoloji üzerine. Ülkemizin en önemli konularından biri olan güvenlik sorununu çözmeyi kendime ilk hedef edindim. Çünkü neredeyse tüm teknolojiler askeri teknolojiler geliştirilirken bulundu. Örnek olarak bilgisayar bir askeri amaçla icat edilmiştir. Daha sonra sivil kullanıma inmiştir. Bu yüzden kendimi ilk olarak güvenlik sorununa adadım. Aynı zamanda Kara Harp Okulunda okuyup subay olmak istemiştim. Askeri olan herşeye bu yüzden ilgim vardır. Hem mühendis hemde askeri teknolojilerde çalışarak diğer bir hayalim olan askerlik mesleğinin yakınında olmak istiyorum.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Kendimi sürekli geliştirip aslında bir girişim yapmak istiyordum. Geleceğin teknolojilerinden olan Otonom araçlara merakım aslında küçükken başladı. Ülkemizin insansız araçlar konusundaki başarısı bana daha fazla güç verdi. Bu fikride ülkemizde olan güvenlik zaafiyetlerini en aza indirmeyi amaçlarken buldum. Ülkemizde askeri alanda çok güzel araçlar var. Fakat sivil asayiş kısmında devrim yarattığımız bir araç yok, bende bu duruma bir çözüm bulmak istedim.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Benim fikrim bir polis drone projesi. Drone plaka ve araç tanıma, yüz tanıma, suçlu araç ve insan takibi gibi özelliklere sahip. Drone içerisindeki yapay zeka sayesinde herhangi bir olay anında olay tipi, olaya karışan kişi sayısı, kullanılan silahlar ve olay yerine gereken polis sayısı gibi bilgileri polis telsizine bilgi geçebiliyor. Aynı zamanda kalabalık yerlerde havada uçarak suçluların caydırılması gibi bir durum söz konusu. İçerindeki yapay zeka aynı zamanda şüpheli ihbarı yapabiliyor. Mesela aynı bölgede sürekli dolaşan ve hep aynı hareketleri yapan bir kişi olursa eğer polis ekiplerine şüpheli durum ihbarı yapılıyor. Bu sayede planlı saldırı için durum tespiti yapan kişilerin önüne geçilebiliyor. Drone araçları birlikte çalışabiliyor. Kendi aralarında görev paylaşımı yapabiliyorlar.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Benim fikrim aslında mobese sistemlerine çok benziyor. Fakat benim projem akıllı ve hareket eden bir mobese sistemi gibidir. Mesela bir kişi bıçaklandı ve saldırgan kaçıyor. Mobese sistemi hareket edemediği için suçlu kaçabiliyor. Benim drone aracım suçluyu takip edebiliyor. Etraftaki polis ve diğer drone araçlarına bilgi geçiyor. Bilgisayar sistemleri insanlar gibi hata yapmayacağı için çok daha güvenli bir ülke haline geliyoruz. Suçlular izlendiğini ve takip edileceğini bildiği için daha fazla korkar hale gelecekler.

5)      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Projemin en büyük faydası, ülkemizin otonom sistemler konusunda geldiği noktayı sivil alana taşımak. Ülkemiz savunma teknolojileri konusunda çok ileri seviyede. Fakat sivil teknoloji alanında hala dünyadan gerideyiz. Global markamız nerdeyse yok. Ben ülkemizin sivil ve savunma teknolojilerini birleştirmek ve global marka kurmak istiyorum. Aselsan, Roketsan, Tusaş ve Baykar gibi çok önemli askeri teknoloji şirketleri var. Fakat sivil alanda böyle bir firma neredeyse yok. Ben sivil alanda Türkiye’nin Aselsan’ı olmak istiyorum. En önemli faydam askeri teknolojiyi sivil teknolojiyle birleştirmek.

6)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Önü açık bir proje bir olduğunu düşünüyorum. Geleceğin teknolojisi artık otonom araçlar. Ülkemiz askeri otonom araçlar konusunda çok iyi. Dünyanın en büyük İHA filolarından birisine sahibiz. İDA ve İKA alanında araçlarda yapılıyor. Türkiye otonom araçlar filosu kuruyor. Bu yüzden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün benim drone projemi alıp kullanma ihtimali çok yüksek, çok fazla satış yapılabilir. Askeri araçlar kadar üst seviye gizlilik olmadığı için yurt dışı ülkelerinin talip olma ihtimali de çok yüksek.

7)      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projemin çok ileri noktalara geleceğini tahmin ediyorum. Farklı şekillerde konfigüre ederek kullanım alanı oldukça geniş tutulabilir. Kendimi 5 yıl sonra Selçuk Bayraktar gibi bir konumda görüyorum. Askeri konularda ve Sivil konularda ülkemizin en büyük teknoloji ve arge firmasını kuracağım. Çünkü ben genç biriyim ve yeni teknolojilere çok kolay uyum sağlayabilirim, hayal gücüm çok yüksek. Aynı zamanda çok meraklı ve hırslıyım. Aklımda bir sürü proje var. Fakat bunlar için desteğe ihtiyacım var. Geleceğin en önemli insanlarından olacağımı düşünüyorum. 5 yıl sonra ismim herkes tarafından bilinecek.