Blog Bir Fikrim Var: priLess

Bir Fikrim Var: priLess

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Celal Karahan. Karadeniz Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 1.Sınıf öğrencisiyim. Hayalim oyun sektöründe ilerlemek fakat aynı zamanda Android Developer alanına da yönelmek istiyorum.

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projem, sınav senemde özel ders öğretmeni ararken ortaya çıktı. Özel ders öğretmeni bulmakta zorlandım hatta bulamadım, bulduysam bile hangisini seçeceğime karar veremedim. Bir çok seçenek vardı bir de soru çözüm uygulaması ayrı, pomodoro uygulaması ayrı, soru çözdürme uygulaması ayrıydı ve bunun telefonda çok alana ihtiyacı oluyordu. Ben de bunların hepsini birleştirmeye karar verdim ve bu projeyi türettim.

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projem Android, İos ve Web sitesi olmak üzere 3 platformda yer alacak. Genelde sınav senesi öğrenciler bir özel ders telaşına giriyor ayrıca ara sınıf öğrencileri de talep gösteriyor. Özel ders hocası ararken, yardım etmesi öncelikli amaç. Ders alanlardan yorumlar, öğretmen ile birebir iletişime geçebilecekleri sayfalar, hepsi bu projede olacak. Diğer bir yandan uygulamamızın ilk kısmı toplamda 4 bölümden oluşuyor. 2. kısmı ise hocalarımız ile anlaşıp uygulamamıza özel soru havuzu oluşturmak ve uygulamamız üzerinden soru çözülmesini sağlamak, çözülemeyen soruların çözüm videosunu izleyebileceğimiz bir alan yaratmak üzerine kurulu. Yine aynı kısımda öğrencinin özel ders öğretmeni ile birebir etkileşime geçip kendi soru bankalarındaki çözemediği soruları danıştığı alan bulunacak. 3. kısım ise öğrencilerin saatlik, günlük, haftalık, hatta aylık planlar oluşturabileceği bir alan. Burada planları oluştururken programımızın rehber hocalarından yardım alınabilecek ve bu planlara uyulması için alarmlar oluşturulabilecek. En son kısımda ise öğrencilerin birbirleri ile etkileşimleri olacak. Öğrenciler çalışma grupları oluşturabilecekler. Burada birbirini süre bakımından geçmeye çalışacaklar yani bir çeşit pomodoro uygulaması olacak. Birbirleri ile görüntülü çalışabilecekleri bir alan da olabilir diye düşünüyorum.

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Bu projeyi hayata geçirmek istiyorum çünkü bu proje özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilere çok yardımcı olabilecek bir proje.

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Sektöre faydası ise özel ders öğretmenleri öğrencisini kolayca bulabilecek, öğrencisiyle kolayca iletişime geçebilecek, öğrenciler ise hangi hocayı seçeceğine kolayca karar verebilecek.

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Çünkü projemin sınavlar olduğu sürece geleceği olduğunu düşünüyorum.

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

5 yıl sonra projemi televizyonlarda bile reklamı geçerken görüyorum. Tüm Türkiye uygulamamı biliyor hatta yurt dışına bile açılıyor şeklinde görüyorum, yani İnşAllah.