Bir Fikrim Var: Radar Sistemleri ve Lazer Silahı

Bir Fikrim Var: Radar Sistemleri ve Lazer Silahı

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Zeynep Bera Demirci. İstanbul Büyükçekmece Özel Mimaroba Bahçeşehir Koleji 6. sınıf öğrenciyisim. İstanbul Esenyurt Bilim ve Sanat Merkezi ve Avcular DENEYAP Atölyesine devam etmekteyim. 2023 yılı TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında İstanbul Avrupa Bölgesi Teknolojik Tasarım ve Robotik Kodlama alanında 15. oldum. İleri seviyede İngilizce ve Almanca bilmekteyim.

  

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında sunmuş olduğum projeyi geliştirmek için yaptığım araştırmalarda, radar sistemi entegrasyonu ile yabancı hava araçlarını bulmak ve lazer ile drone savar eklenebileceği aklıma geldi.

  

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Bir sistemi yok etmek için güçlü lazer gerekir, güçlü lazer için çok büyük enerji gereklidir. Küçük lazeri toplayarak büyütebiliriz.

  

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Savunma sanayisinde yer savunma sistemleri çok pahalı. Roket attığınızda isabet etmeme olasılığı var. O roket başka bir yere düşebilir başka yerleşim yerine zarar verebilir. Radar ile bulup lazer ile çok kolay hedefi vurabiliriz ve ucuza yapabiliriz bu işi.

  

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Sürekli gelişen teknolojide geri kalmamak ve Devletimizin sınırlarını düşmanlardan korumak gibi faydalar sağlayacağını düşünüyorum.

  

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Çünkü gelecek bizimle şekillenecek.

  

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz? 

Bu tamamen proje ekibine güvenmek ve sağlanacak olanaklar ile olur. İnsan hayal eder ve gerçekleştirir. Devletimiz düşmanlardan daha güçlü olsun. Biz hiç kimseye saldırmıyoruz. Bize saldırmazlar ise savaş olmaz ve dünya daha yaşanabilir olur. 

 

E-posta: brhn_x@hotmail.com