Bir Fikrim Var: Sağlık Bandı

Bir Fikrim Var: Sağlık Bandı

1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Adım Musa Gökgöz, liseden bu yana severek elektronik projeler gerçekleştiriyorum ve yarışmalara katılıyorum.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projemin çıkış hikayesi aslında annemin şeker hastası olması ve şekerini dengelemek için çözüm bulmakta zorlanmamız.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemi, şeker hastaları için kol bandı olarak düşünebiliriz. Üstünde kontrol kartı olan; günlük aktivitelerini yani adım sayısı, kalp ritmi, tansiyonu ve şekerine bakarak anlık olarak bulut sisteminde doktora gönderilecek, doktor tarafında da alınan verilere göre uzaktan tedavisini uygulayarak hem hızlı hem uzaktan çözüm olacak. Hasta doktorun ayarladığı aralık dışına çıkarsa, titreşim yaparak hastayı uyaracak ve ciddi durumlarda yakınıyla iletişim geçebilecek. Bu sayede doktor ziyaret rutinleri çok aza indirilecek. Daha ileri ki seviyelerde bu banda kullanılan ilaçları entegre ederek doktor bu ilaçların da dozlarını ayarlayabilecek  ve hastaya sadece kol bandını takmak kalacak.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Bu proje şeker, tansiyon ve başka hastalıkları olan hastalara çok yardımcı olacağını ve yaşamlarını kolaylaştıracağına inanıyorum.

5)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Her türlü yararı olan bir proje; hem yatırımcısını hem de kullanıcılarına çok fayda sağlayacaktır.

6)      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Öncelikle projemi tasarlamak istiyorum. Daha sonra internet ile haberleştirerek uyarı sistemini yapmak. 5 yıl sonra düzenli kullanımda hem satıcısına hemde kullanıcısına baya faydası olmuş bir şekilde şeker hastalığı da azalmış bir şekilde önümü görüyorum.

7)      Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Okuyan herkese teşekkür ederim, desteklerini bekliyorum.