Bir Fikrim Var: Sanal Bekçi Köpekleri

Bir Fikrim Var: Sanal Bekçi Köpekleri

1.       Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, adım Erol, 32 yasındayım. İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları alanında yüksek lisans yapıyorum.

2.       Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Sabaha kadar uykunun tutmadığı bir gecenin sabahında Savunma Sanayii alanında gelişen ülkemizin başardıkları aklıma geldi ve ben de buna ek olarak ihtiyacı karşılayacak bir fikir üzerine düşündüm.

3.       Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemde iki temel unsur bulunmaktadır. Birincisi Sanal 3D gözlük, ikincisi ise; Drone. Drone üzerine yerleştirilmiş çok fonksiyonlu (gece görüşü, termal vs.) kameralar araziden aldığı canlı görüntüyü sanal gözlüğe aktarır ve sanal gözlüğü gözüne takan asker ya da görevli sanal gözlük ile araziye çıkmadan arazi kontrolü yapar. Gözündeki sanal gözlüğün gözleri drone üzerindeki kameralar olmuştur. Sanal gözlük ile drone’a komut vererek sanki gerçekten arazide hareket ediyormuş gibi ilerler. Ayrıca drone üzerine yerleştirilecek silahlar ile teroristler etkisiz hale getirilir. Dağlık arazilerde, zorlu arazi koşullarında ya da teroristlerin saklandığı mağaralarda önceden keşif ve imha etme şansı verir. Böylelikle hem askerimiz ölmemiş olur hem de olası mayın patlamalarının önüne geçilmiş olunur. Bir başka kullanım alanı ise; dağ, orman vb. yerlerde kaybolan kişilerin bulunmasını kolaylaştırır. Yürüyerek bir kişiyi bulmaya kalktığımızda maalesef ki bazen geç kalmış olabiliyoruz. Fakat sanal gözlerimiz ile hızlıca araziyi tarayabiliriz ve kişinin yerini erken tespit etmiş oluruz.

4.       Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Terör olaylarında can kaybını en aza indirmek, kaybolan kişileri daha erken bulmak, ormanlık alanları ve sınır bölgelerini kolaylıkla gözlemlemek için bu projeyi hayata geçirmek istiyorum.

5.       Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Arazilerimizi, ormanlarımızı ve sokaklarımızı artık asker, polis ve bekçilerin fiziki olarak bulunmasına gerek kalmadan ve onların güvenliğini de düşünerek sağlamış olacağız.

Asker karakolunda oturan kişiler, geliştirilen sanal gözlüğü takarak drone’u çalıştıracak ve arazi kontrolüne sanal gözlerle çıkacak. Terör gördüğü yerde de drone üzerindeki silahlar ile müdahale edebilecek. Sınır hattı boyunca uçan silahlı drone’lar (komuta merkezi ve bilgisayarla çalısan sistem) ile ülkeye kaçak girişler de engellenmiş olacak.

6.       Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bu ve bunun gibi çok sayıda fikirlerim bulunmakta. Amacım ülkeme bir nebze de olsa hizmet vermektir. İşsizlik, tarım, küresel ısınma gibi bir çok alanda da ürettiğim fikirlerimi uzman kişilerle tartışmak, yorumlamak ya da pratik uygulamasına geçmek için desteğe ihtiyacım var.

7.       Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Geliştirdiğim projemin uygulandığını görmek en büyük hedefim. Basit mühendislik uygulamalarıyla projemin tasarlanabileceğini düşünüyorum.

 

Değerli vaktinizi bize ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.