Blog Bir Fikrim Var: Sensörlü Araç Kaza Önleme Sistemi

Bir Fikrim Var: Sensörlü Araç Kaza Önleme Sistemi

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Talha Yılmaz. Öğrenimime Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümünde devam etmekteyim. 2.Sınıf Öğrencisiyim. Proje geliştirme ve oluşturma konusunda kendime güveniyorum.

 

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projemi Türk mühendisleri inovasyonu kitabını incelerken buldum. 2 ayrı proje gördüm ve bu projelerin birbirleriyle alakalı ama bağımsız olduğunu fark ettim. Böylelikle kendim bir proje çıkarmayı planladım.

 

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemin otomobil sektörünü yüksek oranda etkileyeceğini düşünüyorum. Projede asıl hedef günlük hayatta kaza oranını en aza indirgemek ve ölümleri olabildiğince azaltmak hatta 0'a indirgemek. Projemde farların olduğu yerde ve arka tamponda 2'şer adet olmak üzere 4 adet sinyal gönderici verici bulunmakta. Bu vericiler ise bir ana karta bağlı bu kartta otomobilin hafızası diyebiliriz. Bu kart aracın ortalama hızını anlık olarak karta kaydediyor. Kart ise motorun beynine bağlanıyor. Arka ve öndeki sinyal gönderici sensörler araca yaklaşan veya aniden fren yapan araçlara karşı anlık olarak sinyal gönderiyor. Anlık hız değişiminde kart ise motorun beynine uyarı göndererek motorda anlık bir devir düşüklüğüne sebep oluyor. Arka veya ön vericiden gelen sinyal diğer aracın ortalama hızını hesaplamıştı. Burada kartta küçük bir fizik ile diğer araca çarpmadan müdahale ediyor. Böylelikle ani frenlemelerde ön veya arka fark etmeksizin araç hızlanabiliyor ve yavaşlayabiliyor. Zincirleme ve diğer kazalarında önüne geçilmiş oluyor.

 

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Günlük hayatta trafikte kaza oranlarını büyük ölçüde azaltmak için.

 

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Araçların ön ve arka tamponları genellikle kazalara karşı dayanıklı hale getirilir. Bu da yüksek maliyetlere ulaşıyor. Eğer bu projeyi hayata geçirebilirsem maliyet bakımından daha düşük malzemeler kullanılabilir.

 

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Hayat bir piramittir hatalar küçük kazaları (yaralanmalı) küçük kazalar ise büyük (ölümlü) kazaları meydana getirir. 100 bin hata 1 ölümlü kazayı meydana getirir. Bu 100 bin hatayı 1000 seviyesine indirgeyebilirsek ölümlü kazalar büyük ölçüde aniden azalır. Bu yüzden bu projemin en kısa sürede hayata geçmesini diliyorum.

 

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Eğer gerçekleştirebilirsem haberlerde gördüğümüz o ölümlü kazalar epeyce azalacak. Eğer projemi geliştirme imkânı verilirse daha da yüksek düzeylerde olabilir. Araç içinde daha geniş bir sisteme sahip olur ve bu aracın her anlamda kazayı önlemesi demektir.