Blog Bir Fikrim Var: TSG Enerji

Bir Fikrim Var: TSG Enerji

1) Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim ferhat. Necmettin Erbakan Üniversitesinde Uçak Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Adana’da ikamet ediyorum. Küçüklüğümden beri elektrik ve makinalere oldukça ilgiliyim. Kendi bilgisayarımı ve telefonumu tamir ediyorum.

2) Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Aklımda sürekli günümüzün en büyük sorunu olan elektriğin nasıl daha çevreci ve düşük maliyetle üretilebileceğini düşünüyordum. Sudan elektrik üretimi aklıma geldi. Bilindiği üzere enerji yoktan var olmaz (ilahi bir güç olmadıkça) ancak birbirine dönüşebilir. Günümüzde güneş panelleri oldukça yaygınlaşmaya başlasa da maliyetleri oldukça yüksek; bende daha az maliyetle enerji üretiminin su ve güneşi kullanarak gerçekleştirme fikrini kullandım.

3) Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Siyah bir metal kap içinde belirli bir miktar su bulunacak. Güneş enerjisi ile su buharlaşacak. Buharlaşan su ters koni biçimde duran kapak üzerinde damlalar oluşturacak. Bu damlalar koni ucundan düşerken bir pervaneye çarparak dönüş hareketi sağlayacak. Bu hareketi kullanarak dinamo ile elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

Avanjaları:

  • Güneş ışınlarının geliş açısının bir önemi yok. Metalin ısınması yeterli olacak.
  • İçinde su bulunduğu için herhangi bir masrafı olmayacak.
  • Maliyeti oldukça düşük olduğu için kolay erişim sağlanacak.

Dezavantajları:

  • Güneş panellerine göre daha az verimli olacak.
  • Düz bir zemin üzerinde kullanılması gerekecek.
  • Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Enerji ihtiyacını daha az maliyet ve daha çevreci bir yolla karşılamak ve bu proje ile enerji alanında daha farklı fikirler bulmak için bana destek olunmasını istiyorum. Hem de yoksul insanların enerjilerini karşılamak için yapmak istiyorum.

4) Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Düşük maliyet ile temiz enerji kullanımının sektöre hem çevreci hem de ucuz bir yol sağlayacağını düşünmekteyim.

5) Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bu proje ile hem yeni bir enerji üretim yöntemine destek olacaklarını, hem de benim alacağım destek ile ileride daha güzel projelere yardımcı olacaklarını umut ediyorum.

6) Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Bu proje ile kendi firmamı kurup çeşitli ülkelere ihracat yaptığımı ve bu alanda oldukça başarılı bir mühendis olduğumu görüyorum.

7) Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Günümüz buluşları ve keşifleri hep saçma ve gerçek olmayacak fikirler üzerinden oluştu. Bu yüzden fikir kötü gelebilir, hayal gibi görünebilir ama bir fikir hiç fikir olmamasından iyidir.

 

İletişim Bilgileri

Ferhat GÜLTEKİN

ferhat.gultekin0172@gmail.com