Blog Bir Fikrim Var: TSK Envanterinde Yaşlanan Sistem ve Platformların Yenilenmesi

Bir Fikrim Var: TSK Envanterinde Yaşlanan Sistem ve Platformların Yenilenmesi

1) Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Elbette. Ben Betül Çavuş. Hemşireyim aynı zamanda İstanbul Gelişim Üniversitesi Uçak Teknolojisi bölümünde okuyorum. Kendimi mühendislik alanında geliştirip Savunma Sanayii sektöründe Ar-Ge çalışmaları yapmak istiyorum. Birçok STK programlarında gönüllü bir şekilde bir çok etkinliklere katıldım. İHA 0 Pilotluk Eğitimi, Geometrik Boyutlandırma ve Toleranslandırma Eğitimi, İnsansız Hava Araçları Teknolojisi ve Uzaktan Algılamanın Geleceği gibi birçok sertifikalı eğitimlere katıldım.

2) Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Savunma Sanayii sektöründe çalışıp kendimi geliştirmek ve projelerde yer almak benim en büyük hayallerimden birisi. Bu alanda bu zamana kadar araştırmalar yapıp kendimi geliştirmeye çalıştım. Araştırmalarım sonucu bu konudaki girişimlerin artırılması ve daha fazla Ar-Ge çalışmalarının yapılması gerektiğini düşündüğüm için bu projeyi hayata geçirmek istedim.

3) Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Savunma Sanayii sektöründe tüm kritik teknolojiler büyük yatırımlar ile oluşturulmuştur. Bu nedenle korunması ve geliştirilmesi öncelikli teknolojilerdir. Hızla gelişen savunma sektöründe yavaşlamak geride kalmaya, gelişmiş ülke teknolojileri ile arasının açılmasına sebep olacaktır. TSK envanterinde yaşlanan sistem ve platformların yenilenmesi, envanterde olan ve kullanım ömrü devam eden sistemlerde modernizasyon çalışmalarının yapılması ve yeni ürün geliştirme çalışmalarına daha yüksek oranda destek verilmesi için Ar-Ge çalışmaları yapılmasını hedefliyorum.

4) Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Türkiye’nin ekonomik ve siyasal gücünde en çok etkisi olan Savunma Sanayii, teknolojik gelişmelerle birlikte sürekli yenilenme halinde olan dinamik bir alan. Türk Savunma Sanayii son yıllarda öncü olduğu heyecan verici yeni projelerle oldukça dikkat çekiyor. Bu tür çalışmalar yapmak bir insanın kendini geliştirmesi ve adaptasyon kabiliyetini artırabilmesi için oldukça büyük bir fırsat.

5) Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Türk Savunma Sanayii ve TSK alanında çalışmalar sürdüren herkese bu çalışmaların yararı olacağını düşünüyorum. Savunma Sanayiimizde yerlileşme ve millileşme, harcamaların azalması, dış ticaret gelirlerinin artması gibi hem çevresel hem finansman olarak birçok faydaları olacaktır.

6) Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Uzun yıllar, bu alanda kuracağım işletmenin hayalini kurdum. Hayalimi gerçekleştirmeme çok az kaldı. Bu süreçte faaliyet göstereceğim sektör ile ilgili bilgimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Tüm bunlara ek olarak bu proje doğrudan ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır.Bu nedenle, öz sermayeme katkı olması ve işletmemin finansal yapısının daha güçlü olması açısından insanların desteğine ihtiyacım vardır. Bu süreçte, maliyetlerimi ve masraflarımı yapılan yatırımlar ile minimize etmem işletmem açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, tarafıma verilecek destek, işimin kurulmasına ve yürütülmesine doğrudan katkı sağlayacaktır.

7) Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Bu projenin bir hayal olarak kalmasını istemiyorum. Hayallerimi gerçekleştirip olmak istediğim yerde çalışmalar yapmayı, projenin gelişmesine katkı sağlayacak birçok alanlarda bulunmayı hedefliyorum. Daha yolun çok başındayım. Ben eminim ki bu proje bir hayal olarak kalmayıp gelişen bir proje olarak devam edecek.

8) Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Bu zaman diliminde bir seferliğine verilen hayatınızı lütfen başkalarını taklit ederek değil kendinizi gerçekleştirmek için yaşayın. Ancak bu şekilde ölümsüz, kalıcı ve umut bağlamaya değer işler yapmak için kullanabilir ve bunu böyle başarabilirsiniz.

 

İletişim bilgileri

cavusbetul3@gmail.com